Slnečná energia a jej využitie

Slnečná energia bola v minulosti nevyužiteľná pre svoju vysokú cenu. Akumuluje sa pomocou slnečných kolektorov, a tým že vývoj technológií stále napreduje, zaťaženie životného prostredia je zanedbateľné.

Podstatná časť nákladov priemernej domácnosti ide na ohrievanie vody a vykurovanie obytných priestorov. Pred samotnou montážou slnečných kolektorov je potrebné zvážiť, akú dennú spotrebu majú obyvatelia domu.

Pokiaľ ide o vyhrievanie vody v bazéne, slnečné kolektory sú cenovo najvýhodnejšou voľbou. Nadbytok energie sa dá využiť na zohrievanie vody aj v chladnejších dňoch.

Investícia do kúpy slnečných kolektorov má návratnosť cca 10 rokov. Navyše rodinný dom môže od jari do konca leta fungovať aj len na energii zo slnka.

V rodinnom dome, ktorý má dobrú izoláciu a využíva podlahové alebo stenové vykurovanie, môže slnečná energia pokryť až tretinu nákladov na elektrickú energiu za rok. Teplota vody v klasických radiátoroch je skoro raz tak vysoká ako pri podlahovom a stenovom vykurovaní. V zimných mesiacoch slnečné kolektory vedia využiť aj menšiu intenzitu slnečného žiarenia a teda fungovať pri nižších teplotách a menších stratách tepla.

Kolektory sa dajú namontovať do strešnej krytiny a môžu sa nainštalovať aj do existujúcej strechy bez rizika narušenia ochrannej funkcie strechy.

Kolektory sú kombinovateľné s rôznymi značkami zásobníkov úžitkovej vody a vykurovacích systémov, čo je výhodou, keďže odpadá starosť s výberom technológie do kotolne.

Montáž strešných kolektorov nie je časovo náročná. Životnosť solárnych kolektorov je cca 30 rokov, a obvykle sa na ne vzťahuje 10-ročná záruka.

Napísala Moggy