Podlahové kúrenie

Podlahové vykurovanie dodáva miestnostiam v domoch príjemnú atmosféru. Teplo vychádzajúce cez podlahu ako prvú ohreje spodnú časť miestnosti, ktorá pri radiátormi, či inými výhrevnými telesami, býva väčšinou chladná. Teplý vzduch sa hromadí pod stropom, kde je zbytočný. Teplo pri podlahovom kúrení stúpa nahor mierne, preto je takmer zanedbateľné aj prúdenie vzduchu a tým aj častíc prachu, čo ocenia hlavne alergici a osoby trpiace dýchacími ťažkosťami. Moderné systémy podlahového kúrenia, ako aj ich kvalitná inštalácia skúsenými odborníkmi, vydržia až 50 rokov.

Teplovodné podlahové vykurovanie

Zariadenie pozostáva z plastových rúrok, cez ktoré cirkuluje voda ohrievaná kotlom, prípadne slnečným kolektorom. Rúrky sa inštalujú na oceľový rošt, na vodiacu lištu, na polystyrén alebo na dosku, s tepelnoizolačnými vlastnosťami. Podklad na podlahové vykurovanie je z betónu a po inštalácii sa rúrky zalievajú betónovou mazaninou o hrúbke 6 – 8 cm.

Elektrické podlahové vykurovanie

Sú to rohože vykurované elektrickou energiou a kladené pod podlahy s vysokou tepelnou vodivosťou. Miestnosť dokážu vyhriať už sa necelú hodinu, a navyše tento typ vykurovania sa ľahšie ovláda a je presnejšie než teplovodné vykurovanie. Náklady na prevádzku elektrického vykurovania sú neporovnateľne najnižšie.

Pri klasickom vykurovaní radiátormi musíme dom prekurovať o niekoľko stupňov aby sa vyhriali aj steny v miestnosti. Teplo sálajúce z podlahy má výkon vykurovania o 2 – 3 °C nižší.

Výbornú vodivosť tepla majú dlaždice z keramiky, kameňa a kameninové tehly. Často sa používajú podlahy z laminátu, imitujúce prírodné materiály, obľúbené sú aj drevené podlahy, masív, bambusová podlahová krytina, korok.

Podklad je čistý, suchý a rovný betón, alebo drevený podklad.

Napísala Moggy