Zimná záhrada 1

Využitie, umiestnenie, orientácia, tvar a veľkosť

Zimné záhrady boli známe už dávno, skôr pod označením skleník. Boli to stavby zo skla, ktoré slúžili na pestovanie prevažne exotických rastlín v miernom podnebí. Dnes sa opäť vracajú do súčasnej architektúry a stávajú sa neoddeliteľnou súčasťou obydlí.

Zimná záhrada je priestor obývateľný celoročne a tým, že je prevažne postavená zo skla, umožňuje pobyt „v prírode“ v pohodlí domova. Rozdiel medzi dnešným skleníkom a zimou záhradou je v tom, že skleník sa stavia hlavne pre rastliny a teda je v ňom aj vyššia vlhkosť vzduchu. V zimnej záhrade je takýto vysoký podiel vlhkosti nežiaduci(nebezpečne vysoká koncentrácia plesní).

Steny a strecha zimnej záhrady, ktoré sú priehľadné, poskytujú panoramatický výhľad, a rušia bariéru medzi interiérom a záhradou. Zimná záhrada zväčší vnútorný priestor a zvýši kvalitu bývania. Vždy je pristavaná k domu – nie je to samostatne stojaca budova, a minimálne jednu zo stien tvorí obvodová stena domu. Zásadne sa stavia na oslnenej strane domu.

Zimná záhrada je situovaná hlavne na západnej, južnej, východnej, juhozápadnej alebo juhovýchodnej strane. Južná strana je najteplejšia, čo môže byť prekážkou najmä v teplých južných oblastiach Slovenska, hlavne v letných mesiacoch. Je to však veľmi výhodné pre oblasti na severe, kde sa dá takýmto spôsobom zatepliť obydlie.

Zimnú záhradu umiestnená na najoslnenejšiu stranu obrátená najväčšou stenou môže byt vyhriata aj zimným slnkom. Zatienená strecha s miernym sklonom zabráni slnku v lete, aby nepražilo do skla a vo vnútri nenastalo extrémne teplo.

Klasický tvar je obdĺžnik prepojený s domom jednou stranou, fantázii sa však medze nekladú a vítané sú aj rôzne kombinácie geometrických tvarov. Steny zimnej záhrady však musia byť kolmé, vzhľadom na nosnosť rámovej konštrukcie. Šikmá strecha býva najčastejšie pultová alebo prelamovaná.

Veľkosť zimnej záhrady závisí od toho, ako a na čo ju chceme využívať, od pestovateľských zámerov, finančných možností majiteľa, spôsobu vykurovania a materiálu nosnej konštrukcie. Jej pôdorys by nemal byt väčší ako tretina objektu, ku ktorému je pristavená. V prípade, že prístavba zväčší pôdorys celého domu, alebo bude nutný zásah do obvodových múrov(priechod do zimnej záhrady), prípadne do konštrukcie statiky strechy, je potrebné vybavenie stavebného povolenia.

Napísala Moggy