Založenie trávnika výsevom

Záhrada môže byť skrášlená rôznymi úpravami, ale mať pekný trávnik je základ bez ktorého si mnohí ľudia svoju záhradu ani nevedia predstaviť a preto si ukážeme ako sa taký trávnik vytvára.

Skôr ako sa pustíme do manuálnej práce musíme sa rozhodnúť aký druh trávy kúpime. Treba si vybrať podľa toho ako bude trávnik zaťažovaný, keď chceme aby vydržal vysokú záťaž tak zvolíme futbalový trávnik a na menej zaťažované plochy sa používajú golfové alebo parkové trávniky. Ďalej treba zistiť do akých podmienok sa bude tráva sadiť, pretože keď máme miesto kde je väčšinu dňa tieň tak musíme zvoliť trávu určenú do tienistých podmienok.

Toľko by stačilo k teórie a pustíme sa do praxe, musíme mať rovnomerne prekyprený terén hlavne aby vrchná vrstva bola jemná a nie hrudková a kamenistá. Pokiaľ sú z plochy odstránené buriny tak môžeme začať so zasiatím trávy. Hlavný postup je rozsypanie trávy na plochu vertikálne a následne horizontálne v skratke rozsievame trávu do kríža. Po rozsiatí sa jednoducho s hrabľami pohrabe terén na ktorom je rozsiata tráva, aby sa trávové semienka dostali pod povrch zeminy. Ak máme celú plochu dôkladne pohrabanú a na povrchu nezostali trávové semeno tak začneme s valcovaním, pokiaľ nemáme valec tak ho nahradíme širšou doskou s ktorou musíme zadupať celú plochu.
Ako posledná operácia je zavlažovanie.

Pri polievaní čerstvo zasadeného trávnika nemôžeme použiť silný prúd vody pretože by sa trávové semienka vyplavili zo zeme a nemuseli by vyrásť. Vodu treba doslova rozprášiť, pokiaľ nemáte žiaden nástavec, ktorý by vám vodu z hadice rozprašoval tak nástavec nahradíte svojím palcom, keď silnejšie pritlačíme palec o koniec hadice tak dosiahneme podobný efekt ako z nástavcom. Nový trávnik by sa mal neustále udržiavať vlhký, je to vhodné dodržiavať aj pri staršom trávniku ale nie je to podmienkou. Keď sa tráva rozkorení tak už môžeme trávu polievať aj silnejším prúdom vody, pretože zemina je po dlhšom čase usadená a korene trávy ju spevnili. Pri zaťažovanom trávniku je polievanie veľmi dôležitá vec z dôvodu regenerácie. Miesta kde dopadá za deň málo slnečného žiarenia nie je vhodné polievať takým istým množstvom vody ako oslnenú časť, pretože z tienistej časti sa voda pomalšie odparuje. Keby je miesto neustále veľmi premočené tak by pomedzi trávu rástol mach, ktorý by trávu prerieďoval a dusil.

Načo platiť hromadu peňazí firmám alebo majstrom, keď si môžeme spraviť pekný trávnik aj svojpomocne, lacno a jednoducho.

Napísal Broko