Silikátová štrukturálna omietka

Rozhodujete sa pre povrchovú úpravu fasády svojho obydlia? Potom určite zvažujete možnosť použiť silikátovú štrukturálnu omietku. Je dostupná v škrabanej a ryhovanej štruktúre v praktických 25 alebo 30 kilogramových vedrách.

Silikátová štrukturálna omietka je vhodná pre bežné zatepľovacie systémy, ale aj niektoré druhy omietok, betónov a sadrokartónu. Podklad musí byť rovný a stabilný. Pre silikátovú omietku sa rozhodnite v prípade, že upravované steny sa vyznačujú vysokou paropriepustnosťou. Všeobecne sa aplikácia silikátových omietok neodporúča na drevené, kovové a umelé materiály. Použitie silikátového typu omietky konzultujte so svojím predajcom, ktorý vám vysvetlí všetky pozitíva i prípadné nedostatky omietky.

Príprava povrchu je v etape vzniku novej fasády veľmi dôležitá. Povrch nesmie obsahovať farby, mastnotu ani prach. Všetky nežiaduce prvky treba dokonale odstrániť. Rovnosť a pevnosť povrchu je dôležitá, nešetrite na vyrovnávacích stierkach a tmeloch. Po dôslednej príprave podkladu nasleduje samotné nanášanie silikátovej omietky. Ešte predtým je však nutné povrch ošetriť penetračným náterom. Omietka sa nanáša nerezovým hladidlom a finálna povrchová úprava závisí od štruktúry omietky. Ryhovaná štruktúra silikátovej omietky je docielená zvislými, vodorovnými alebo krúživými pohybmi plastového hladidla. Pri škrabanej omietke postačia krúživé pohyby plastového hladidla. Nanášanie omietky musí byť plynulé, inak vzniknú viditeľné spoje, čo je nežiaduci efekt. Pri nanášaní omietky je dôležitá klíma. Omietku neaplikujte v sychravom, vlhkom a mrazivom počasí. Odporúčajú sa teploty v rozpätí 5 až 25 stupňov Celzia.

Priľnavosť silikátových omietok k povrchu je pomerne vysoká. Omietky väčšiny výrobcov sú obohatené o špeciálne látky, ktoré zvyšujú odolnosť povrchu voči plesniam a hubám. Spotreba omietky závisí od štruktúry a pohybuje sa v rozmedzí 2,5 až 3 kilogramy na m2.