Čerstvý vzduch bez osviežovačov

Na to, ako sa cítime v konkrétnom prostredí vplýva množstvo faktorov. Jedným z nemálo významných je kvalita vzduchu. Nemáme teraz na mysli jeho čistotu od škodlivín a alergénov, ale trochu prostejší parameter – vône alebo pachy (či niekedy aj bez servítky pred ústami – „smrady“).

Nanešťastie, niektorým nepríjemným a nežiaducim pachom sa jednoducho nevyhneme. Ak napríklad v byte či dome zvyknete pravidelne variť alebo dlhodobo bojujete so „skrytými“ plesňami, nejaký ten odér bude predsa len vo vzduchu cítiť.

Pozrime sa na to, ako môžete jednoduchými spôsobmi docieliť svieži a voňavý vzduch u vás doma. A navyše prírodnou, „domáckou“ cestou.

Absorbujú a odstránia

Ak nechcete nežiaduce zápachy v domácnosti iba „prebíjať“ všakovakými umelými vôňami obsiahnutými v osviežovačoch vzduchu, mali by ste ich skúsiť v prvom rade niečím pohltiť.

Na to existujú dva veľmi účinné a lacné prostriedky – a nájdete ich u vás doma v kuchyni. O čom hovoríme? O obyčajnom octe a jedlej sóde.

Pripravte si roztok zmiešaním jedného dielu octu a jedného dielu vody v stredne veľkom hrnci, položte ho na sporák, priveďte k varu nechajte povariť aspoň 15 minút. Okolité nepríjemné zápachy, puchy či iné smrádky sa stratia.

Pokiaľ ide o sódu, skúste nasledujúci recept. Poprášte ňou čalúnenie pohovky, kresiel, taburetiek či stoličiek, ktoré sú živnou pôdou pre baktérie, plesne a inú háveď a často bývajú zdrojom vzduchu, ktorý sa vašim čuchovým receptorom moc líškať nebude.

Sódový prášok nechajte na mieste 15 minút pôsobiť a potom stačí zobrať do ruky vysávač a všetko pekne odsať. Sóda ma vynikajúcu schopnosť pohlcovania pachov.

Funguje to prakticky pri všetkom, čo neželane zaváňa… Áno, aj pri vašich topánkach! Ak neveríte, vyskúšajte a budete milo prekvapení.

A ešte jedno odporúčanie: môžete si vytvoriť aj vlastný čistiaci a dezodoračný sprej tak, že zmiešate 1 šálku vody s 1 polievkovou lyžicou octu a 1 čajovou lyžičkou sódy. Kdekoľvek sa potom „ohlási“ nesympatický závan, uvoľnite do vzduchu pár strekov a máte po probléme.

Príroda ponúka celú paletu vôní

Ak chcete svoj domov aj poriadne rozvoňať a nepoužiť pri tom umelé osviežovače, siahnite po citrusoch – pomarančoch, limetkách, mandarínkach alebo citrónoch.

Recept na voňavý domáci dezodorant je tiež celkom jednoduchý. Nakrájajte aspoň dva tri citrusové plody, vložte ich do hrnca s vodou, priveďte k varu a povarte 15 minút až pol hodiny.

Pri varení sa do bytu uvoľní veľmi príjemná citrusová vôňa, ktorá bude mať oproti umelým osviežovačom prirodzenejšie „zafarbenie“. Ak chcete získať ešte oblažujúcejšiu protistresovú mikroklímu, pridajte do vriacej vody trochu škorice.

Ak sa vám nechce variť pomaranče alebo citróny, môžete, samozrejme, využiť aj klasickú aromalampu. V tomto prípade však pozor na to, aby ste nepoužili vonný olejček s umelými vôňami.

Používajte len čisté rastlinné silice – takzvané éterické oleje. Neobsahujú žiadnu chémiu a vôňa je extrahovaná len z prírodných surovín – kvetov, plodov alebo rôznych častí rastlín.

Nemusíte sa obmedzovať iba na citrusové vône, ale… Pravda je taká, že vzduch aj tak najlepšie osviežite práve s nimi. A urobíte navyše niečo aj pre svoje zdravie.

Citrusy sa s veľkým úspechom používajú v aromaterapii. Čo dokážu? Tak napríklad mandarínka uvoľňuje psychické napätie, pomaranč zlepšuje náladu a citrón je antibakteriálny.

Trendom je potpourri

Ak už osviežovač, tak potom prírodný s názvom potpourri. Ak ste sa s týmto pomenovaním ešte nestretli, tak ste ho už isto minimálne zaregistrovali v obchodoch s potrebami do domácnosti.

Väčšinou ide o misky alebo iné nádoby, prípadne malé vankúšiky či rôzne srdiečka z jemnej textílie, ktoré obsahujú rôzne vôňu uvoľňujúce vecičky. Napríklad sušené kvety, listy, koreniny, ovocie a vonné oleje.

Stačí keď si potpourri kúpite a umiestnite ich na miesta, ktoré chcete „okoreniť“ príjemnou vôňou – napríklad do skrine na bielizeň, do kúpeľne, či proste len tak na konferenčný stolík v obývačke.

Vankúšikové či srdiečkové, skrátka textilné verzie sa hodia skôr do uzavretých skriniek, sekretárov či do kredenca, potpourri v miskovej podobe môžete dať kdekoľvek máte záujem priestor nielen rozvoňať, ale aj esteticky ozvláštniť. Miska so sušeným rôznofarebným obsahom totiž dokáže vyrobiť napríklad na poličke alebo stole veľmi pekné zátišie.

Potpourri môžete s úspechom využiť aj na zamaskovanie pachu guľôčok proti moliam, nasypať ich do popolníkov vo vašom vozidle, zašiť do detských plyšových hračiek. No a ak ho vložíte na noc do svojich topánok, ráno budete sami cítiť výsledný efekt.

Pri troche šikovnosti a snahy si potpourri môžete doma vyrobiť aj sami. V závislosti od toho, či chcete mať textilné alebo miskové potpourri, zožeňte si buď jemnú, najlepšie priehľadnú tkaninu, alebo vhodnú nádobku či vázičku.

Najdôležitejší je však samotný voňajúci obsah. Závisí len od vašej fantázie, aké ingrediencie na jeho výrobu použijete – sušené kvety, ovocie, šípky alebo rôzne voňajúce bylinky.

Dôležité je nechať nechať rastliny, ovocie či kvety riadne vysušiť, pretože inak by sa ich mohli chytiť plesne, čo určite nechcete. Sušenie trvá obyčajne okolo dvoch týždňov.

K dispozícii máte dve metódy, ktoré používali už naše staré mamy najčastejšie pri sušení liečivých byliniek. Ak ide o materiál, ktorý je rozdrobený alebo sa skladá z malých kúskov, rozložte na papier umiestnený na rovnej doske či plechu na pečenie a nechajte na tmavom dobre vetranom mieste.

Ak sušíte celé rastliny, zviažte ich do zväzkov dolu hlavou a nechajte vysušiť. Opakovanie matka múdrosti: dbajte na dostatočnú cirkuláciu vzduchu okolo sušených rastlín či plodov, inak začnú namiesto vysúšania podliehať skaze alebo splesnivejú.

Ak ste nakombinovali silne voňajúce ingrediencie, ako sú napríklad levadula a klinčeky, potpourri už bude do diaľky rozvoniavať bez ďalších zásahov. Vo väčšine prípadov je však potrebné na zvýraznenie vône nakvapkať na zmes prírodný esenciálny vonný olej s rovnakou alebo želanou arómou.

A hotovo! Do takto pekne rozváňajúceho domova sa budete z práce každý deň vracať s ešte väčšou radosťou ako predtým.

TEY