Ako proti chumáčom prachu na podlahe

Trendom dnešnej doby sú podlahy nezakryté kobercami. Je to výborné riešenie hlavne pre alergikov, pretože vám umožňuje držať bytový prach pod kontrolou a najrizikovejší domáci alergén v podobe roztočov má sťažené podmienky na množenie a rast.

Drevená alebo laminátová plávajúca podlaha či vinylová podlahová krytina majú aj ďalšie nesporné výhody, ale… Ako vždy a všade, aj tu má minca svoju odvrátenú stranu! Určite to poznáte: už po pár dňoch po pedantnom vysávaní sa hlavne pri rohoch miestností objavujú nepekné chumáče prachu!

Čo s tým? Človeka to ťahá vrátiť sa k starým dobrým babičkovským spôsobom a jednoducho tie podlahy pokryť „rokmi overenými“ kobercami.

Skúste však nepodľahnúť takémuto vábeniu mysle: myslite predovšetkým na zdravotné hľadisko!

Až približne osemdesiat percent domáceho prachu pozostáva z čiastočiek odumretej ľudskej pokožky. A tá stojí na prvom mieste jedálnička mikroskopických fešákov zvaných roztoče!

Koberce majú schopnosť viazať domáci prach, tak si viete predstaviť, aké v nich majú roztoče hody! Predstavte si vaše neželané chumáče, ktoré vás pravidelne iritujú na vašej krásnej hladkej podlahe. A teraz si predstavte, že sú zachytené a „ubité“ v koberci. Pretože oni tam skutočne sú!

A to ešte neberieme do úvahy, že koberce – stačí, že na určitý čas z nejakého dôvodu trochu zvlhnú – sú živnou pôdou aj pre ďalšieho neželaného ničiteľa zdravia. Plesne!

Určite je preto rozumnejšie váš domáci prach pravidelne „premiestňovať“ do útrob vysávača (ideálne s integrovaným HEPA filtrom), ako ho nechať nasadať a uväzniť do tkaniny kobercov. Tam sa roztoče množia jedna radosť a každý váš krok ich rozvíri do vzduchu, ktorý dýchate.

Je vhodné si preto zapamätať jednu pravdu: keď máte doma koberce, vyzerá to tak, akoby ste mali menej prachu, ale je to len zdanie!

Na holej podlahe ho vidíte lepšie a hlavne sa nemá kde zachytiť, preto sa z neho aj tvoria neželané chumáče. Keďže sa vám nepáčia, siahnete po vysávači oveľa častejšie ako v byte s kobercami.

Nie je v tom žiadny zázrak. Jednoducho čím častejšie vysávate a čistíte, tým máte doma skutočne aj čistejší vzduch a zdravšie prostredie.

Je tu však jedno veľké ale: väčšina z nás je v priebehu pracovného týždňa vyťažená natoľko, že nemáme čas prechádzať sa po byte každý druhý deň s vysávačom v ruke! A vo voľnom čase chceme mať aj nejaký ten život! Nikto nechce byť predsa otrokom domácnosti!

Nebojte sa, až do takých extrémov nie je potrebné zachádzať! Prijať potrebné opatrenia zvyčajne postačuje aspoň dvakrát do týždňa a nie je to nič vyčerpávajúce. Stále však platí, že úplne bez práce to nejde.

 

Čo teda môžete urobiť v boji proti chumáčom prachu na podlahe?

  • Vysávať vám stačí raz týždenne, ale buďte pedantní a snažte sa odstrániť prach aj v lokalitách, kde je ťažší prístup (rôzne medzery, škáry, pod posteľou, za skriňami a pod.)
  • Pri vysávaní nezabudnite ani na prach usadený na nábytku a poličkách. Je to ešte lepšie, ako jeho utieranie navlhko. Prečo? Navhlčený povrch nábytku totiž „priťahuje“ nový prach, ktorý sa tam veľmi ľahko prilepí. Riešením je vytrieť povrchy aj dosucha alebo používať naozaj len veľmi mierne navlhčenú handru, aby došlo k prirodzenému vysušeniu čo najrýchlejšie.
  • Dvakrát do týždňa (z toho jedenkrát v deň vysávania) prejdite podlahy – a toto sa opäť oplatí zdôrazniť – veľmi jemne navlhčeným mopom. Účinne tak zotriete prach a podlaha bude za vami schnúť dostatočne svižne, takže neumožníte prachu, ktorý práve lieta v miestnosti, aby si sem hneď nasadal.

A to je vlastne všetko! Za predpokladu, že dodržíte tento plán – čiže jedenkrát týždenne vysávanie a dvakrát mopovanie – chumáče prachu by sa nemali objavovať.

Nie je v tom žiadny kumšt, akurát netreba zabudnúť na to mopovanie! Je to rýchlejšie a nemusíte váš vysávač vyťahovať častejšie, ako ste zvyknutí – v jedno z víkendových predpoludní!

TEY

Pridajte komentár:

Napíšte váš komentár k článku...

Meno alebo prezývka
Email (nezobrazí sa)