Susedia v paneláku

Susedia v panelákuKeď som sa po rozvode presťahovala do prenajatého bytu v paneláku, spočiatku som zdravila každého naokolo, veď som si chcela vytvoriť príjemnú susedskú atmosféru, podobnú tej, akú som poznala z predchádzajúceho bývania.

Hmm, napriek mojej snahe sa nepodarilo, pretože čoskoro som prišla na to, že na pozdrav odpovedajú len dve susedské rodiny, ostatní majú susedov, ako sa vraví „v paži“.

Všetci mali akosi stále naponáhlo, ale že by až tak, že im neostáva ani čas na pozdrav? Dokonca ani vtedy, ak im pridržíte vchodové dvere alebo keď okolo vás prechádzajú keď umývate schody? Bolo to tak a všimla som si, že ani medzi sebou sa ako starí nájomníci jednoducho nezdravia, dodnes som nepochopila prečo. Najviac sa zdravia a dokonca občas prehodia aj pár zdvorilostných slov susedia psíčkari pri venčení svojich chlpáčov. Možno preto, že majú spoločnú tému, neviem.

Ešte sa občas stalo na domovej schôdzi, že sa susedia rozprávali, ale buď to poväčšine boli hádky alebo sa zhodli na tom, že spoločne nadávajú na nejaký spoločný objekt: napríklad na domového dôverníka, alebo na majiteľov psov, ak si po svojich miláčikoch neodpratali a pod. Ale po ukončení schôdze sa z nich opäť stali cudzí ľudia, ktorí si nemajú čo povedať, dokonca ani ten pozdrav.

Preto ma milo prekvapila jedna skúsenosť, ktorá začala veľmi nepríjemne. Pri nasťahovaní do podnájmu som bola majiteľkou upozorňovaná na to, že si mám dávať pozor, aby som nevytopila spodnú susedku. Zatiaľ sa to vraj „podarilo“ každému nájomníkovi a susedka už má poriadne nervy. Sľúbila som, že sa pokúsim a nevidela som v tom problém, veď v predchádzajúcom byte sa mi to nepodarilo za 22 rokov ani raz.

Hmm, asi som to zakríkla: Stalo sa mi, že som potrebovala vyčistiť filter na automatickej práčke. A keďže iného ochotného kamaráta som v tej chvíli nablízku nemala, poprosila som o to svojho kamaráta. Nie je opravár práčok, ale tváril sa, že to nebude problém…

Tváril sa, že to problém nie je a vskutku, filter mi vyčistil o chvíľku. Dal ho späť na miesto a ja som bola spokojná, ako si viem poradiť aj bez chlapa v byte, keďže mám dobrých kamarátov. Na druhý deň som začala prať a to ste mali vidieť! Celý obsah práčky sa mi pri vypúšťaní vody začal nekontrolovane vylievať na podlahu, pretože filter nebol správne zasunutý na miesto v práčke. A keďže som si to nevšimla hneď, bola z toho riadna potopa, kým som odstavila práčku.

Bola práve u mňa kamarátka a tak sme si poriadne „mákli“ v utieraní podlahy. Stále mi v ušiach znelo upozornenie majiteľky bytu a tŕpla som, kedy susedka zazvoní a aké problémy si s tým narobím. Zazvonila práve keď sme s kamarátkou doutierali posledné kaluže vody a povedali sme si. Uff..a je to hotové. Ja som síce sucho v byte už mala, ale susedke sa stihlo pomedzi medzery v paneli preliať poriadne veľa vody.

Ospravedlňovala som sa ako som len vedela, sľúbila som, že škodu nahradím, zaplatím a aj vymaľovať byt jej dám. Povedala mi, že netreba, vymaľujú si sami a že len dúfa, že jej neostanú fľaky a neopadne jej taký kazetový strop, v čo som aj ja pevne dúfala. Neostali jej fľaky, nakoľko to našťastie bola prvá a takmer čistá voda, ani strop jej neskôr neopadol, takže sme zachránili, čo sa dalo a až tak veľa vody sa neprelialo.

Ale keďže ma to mrzelo poriadne, priniesla som jej na ospravedlnenie darčekovú tašku so šampanským, dezertom, kávou a tuším arašidami. A čuduj sa svete, odvtedy ma susedka začala zdraviť. Len podnes neviem, či preto, že videla, že ma to naozaj mrzí, alebo kôli obsahu tašky na ospravedlnenie.

A ponaučenie pre mňa? Nedávaj si nič opravovať laikovi, hoci je to dobrý kamarát. A keď už nemáš inú možnosť, dohodni sa s ním vopred na náhrade škody, ktorú spôsobí, pretože takýmto spôsobom si získať pozdrav susedky je trochu drahý špás…

Napísala Mortysha