Susedia na dedine

Susedia na dedine Vedeli ste, že ľudia na dedine sa zdravia všetci navzájom bez ohľadu na to, či sa poznajú, alebo nie? Pre tých, ktorí na malej dedinke bývajú, je to samozrejmosť. Pre ostatných je to možno zbytočná informácia.

Ale pre človeka, čo sa po rokoch života v meste presťahuje na dedinu, je to novinka a veľmi príjemná zmena, na ktorú si ľahko zvykne. Zvyknú si aj vaše deti, pretože vidia, že aj iné deti hoci aj pubertiaci napríklad ráno pri autobuse zdravia každého.

A nakoniec si na to privyknú aj vaši priatelia z mesta, ak vás prídu navštíviť, hoci spočiatku sa tak ako vy spočiatku tvária prekvapene. A vy sa možno časom naučíte na pozdrav „Pánboh pomáhaj“ aj príslušne odpovedať „Pánboh daj“…a nie ako tĺk z mesta, čo odpovie „Ďakujem“ (to som sa asi pekne zapísala, že?).

Spočiatku to beriete len ako novinku, ako zdvorilosť zvykať si odzdraviť. Ale časom pochopíte, že v tom ich pozdrave je snáď aj niečo, čo inde nevidíte, akási spolupatričnosť, alebo niečo podobné, neviem to vysvetliť. Svoj pôvod to má zrejme niekde v časoch, keď sa na dedine nežilo ľahko a keď si boli susedia nútení pomáhať a mať celkovo k sebe bližšie.

Viem, časy sa menia, tiež sa tam už viac ľudia uzatvárajú do seba a do svojich dvorov ako kedysi… ani s tou pomocou to už nie je také, ako kedysi, ale to už ide zrejme s dobou. Aspoň ten pozdrav ako samozrejmosť tam ostal, na rozdiel u ľudí z mesta, kde sa zdravia len tí, ktorí sa poznajú (a aj to nie vždy).

Okrem pozdravu ostala ešte v nich aj hrdosť na svoju dedinku. To máte možnosť zistiť, keď sa zo zvedavosti zúčastníte napríklad dedinského futbalového turnaja (na ktorý by ste nikdy v meste nešli, lebo vás futbal jednoducho nebaví) a uvidíte to nadšenie v tvárach ľudí: mladých, starých, všetkých. A prídete na to, že tam nie sú len kôli pečenej klobáske, či chutnému gulášu, alebo pivu a vínu. Sú tam najmä preto, aby podporili tých „svojich“ a aby sa ich malá dedinka opäť zviditeľnila.

To isté je napríklad aj na motocyklových či iných pretekoch a turnajoch. Zistíte, že babenky poznajú pravidlá lepšie, ako vy, haha. A ešte kvôli niečomu chodia ľudia na dedine na podobné akcie: kvôli možnosti stretávať sa a samozrejme, aj klebetám, veď treba sa dozvedieť, čo nového a kto, ako, kde a s kým…ale aj to patrí k životu na dedine.

A kým sa o vás klebetí, viete, že ste nažive, tak nejako sa to vraví, že?

Napísala Mortysha