Susedia a fajčenie

SusediaVraví sa, že rodinu si človek nevyberá. A susedov tým skôr, pretože ak sa niekde nasťahujete, máte malé šance pozisťovať si pred nasťahovaním, kto bude váš sused. A pravdupovediac, ak by ste to aj vedeli, je vám to v tej chvíli takmer jedno, dôležitejšia je pre vás poloha, rozloha a cena bytu alebo domu a susedské vzťahy vopred neriešite. Nedá sa. Málokto predá práve kúpený rodinný dom kvôli susedom. Susedia však sú tu. Začnete sa nimi zaoberať až keď vám, respektíve susedom začne niečo vadiť.

Susedské vzťahy môžu byť vlažné, vnímate susedov ako niekoho, koho denne stretávate na schodoch, pri výťahu, v obchode a pod. Alebo môžu začínať a končiť pozdravením a viac o sebe nevedieť. Môžete si však pri troche šťastia vytvoriť so susedmi priateľský vzťah, čo je asi tá najlepšia alternatíva.

Keď sú susedia fajn

Je veľmi príjemné mať susedku, s ktorou si môžete podebatovať po práci pri káve, alebo manželský párik, s ktorým si vy a vaša polovička radi zahráte karty, či vypijete fľašku vínka po večeroch. Pre mamičky na materskej dovolenke je priam ideálne, ak sa v jednom činžiaku skamarátia viaceré a vzájomne si pomáhajú napríklad pri varovaní detí, pri drobných nákupoch, či pri vymieňaní skúseností s riadením domácnosti alebo výchovou detí.

Je tiež, ak máte šťastie na takých susedov, ktorým môžete v prípade potreby s dôverou zanechať kľúč od bytu, prípadne ich požiadať o preberanie pošty. To sú tie lepšie prípady.

No susedia môžu znamenať problém

Horšie je, ak máte smolu na susedov, ktorí vám znepríjemňujú život a to aj napriek tomu, že nie ste konfliktný typ a robíte čo sa dá, aby ste nevyvolávali spory. Vtedy sa môže spolubývanie stať doslova peklom, s tým majú mnohí z nás nepríjemnú skúsenosť. A vtedy, či chcete, či nie, musíte pristúpiť aj k tomu, že si musíte naštudovať občiansky zákonník, vaše práva a povinnosti, musíte sa oboznámiť s nariadeniami a predpismi mesta, aby ste sa dozvedeli, čo sa s tým dá robiť. Napríklad:

Ak vám susedka neustále práši rôzne deky a koberčeky z okna a znečisťuje vám prádlo, máte právo sa sťažovať a jej sa pohroziť pokutou, ktorú môže za také konanie dostať (to v prípade, že susedka na vaše dohovárania a prosby nereaguje).

Príklad – susedia a fajčenie

Susedia - fajčenieAk ste fajčiar: kam si máte ísť zapáliť, ak nie na svoj balkón? Najmä v lete, keď je vonku krásne. A keďže nie ste konfliktný typ, ste len človek závislý na dávke nikotínu, snažíte sa neobmedzovať svojim fajčením susedov. Ako? Napríklad tak, že striehnete, kedy má susedka nad vami, ktorej vaše fajčenie nesmierne vadí, zavretý balkón a rýchlo ťaháte, akoby ste voly predali, len aby vás nevymákla. A aby nebolo zas zle. Dokonca obmedzujete návštevy, ktoré k vám prídu a dovolíte im pri oslave chodiť fajčiť na balkón len po jednom, aby sa dym stihol rozfúkať a nehromadil sa. Neskôr už obmedzíte aj oslavy vo vašom byte, radšej idete niekam do podniku, alebo spojíte oslavu svojho sviatku s kamarátkinou oslavou, keďže jej susedom dym nevadí. Ale ak si raz tá susedka povie, že jej vadí nielen dym, ale vaše fajčenie všeobecne, máte smolu. Rozhodla sa vás prevychovať a bude venovať tomu všetku pozornosť a sily.

Ako to robí? Neviem, zrejme má nejaký radar, alebo na balkóne nainštalovaný monitor dymu… lebo ak akokoľvek potichučky otvoríte balkón a ste si istí, že cez jej plastové dvere na balkóne nemohol dym prejsť, aj tak vás zistí. A v tom momente ste stratení: začne vám nadávať do závislákov, začne sa sťažovať z celého hrdla, že ju duševne aj psychicky týrate a sľúbi vám, že vám to nedaruje. Aj veru nedaruje.. skúša písať sťažnosti na všetky možné inštitúcie a keď zistí, že si tým nič nepomôže, nakoľko ani nariadenie mesta, ani občiansky zákonník, ani zákon o ochrane nefajčiarov vám nezakazujú fajčenie na vlastnom balkóne, pomstí sa vám inak. Ako? Napríklad tak, že sa ráno po nočnej zmene uložíte spať a keďže ona ako dôchodkyňa má váš pracovný rozvrh v malíčku, vystriehne si, že ste už doma, vyčká nejakú tú hodinku aby ste sa uložili spať a potom vám nad hlavami začne tancovať kapueru, respektíve niečo podobné kapuere alebo country tancom. Rytmus je ťažko rozoznať, pretože po nočnej zmene ste tak unavení, že rozoznávate len ten strašný buchot nad hlavou a vo svojej hlave.

A tak sa neskôr snažíte fajčiť tak, aby ste si aspoň tú svoju popoludňajšiu kávičku, ktorú si bez cigarety neviete predstaviť vychutnali bez jej cirkusu. Skúšate to tak, že si jednoducho tú kávičku dáte niekde v kaviarni na terase. Zistíte, že je to paráda, ale tento špás sa nedá aplikovať denne, predsa len nie ste milionár, ste len obyčajný pracujúci človek.

A navyše zistíte, že susedka to asi nemá v hlave celkom v poriadku, pretože spustí rev o závislákoch, hnusných fajčiaroch a tyranoch aj vtedy, keď vy v nedeľu ráno krásne spíte pri otvorenom balkóniku a niet vo vašom byte ani živáčika, nieto ešte ďalšieho fajčiara. Keď vyjdete na balkón a chcete sa ohradiť, že netušíte, kde sa tentoraz ten dym u nej zas vzal, zistíte, že máte balkón poliaty nejakým hnusným olejom a že vaše čerstvo vypraté prádlo „zdobia“ chlpy z jej bieleho maltézáka, ktoré vám krásne povytriasala na prádlo.

A vtedy vám už naozaj dôjde trpezlivosť a začnete sa hádať a bojovať. Ale to všetko vám uberá sily a tak máte dve možnosti: Buď prestať fajčiť alebo sa odsťahovať na dedinu do rodinného domu. Ja som zvolila tú druhú možnosť, pretože ak by som aj prestala fajčiť, myslím, že susedke by to na rozume nepridalo a pokúšala by sa ma vychovávať v niečom inom. Ale na druhej strane, dnes som jej za veľa vďačná. Za čo? Najmä za to, že som dokopala sama seba k tomu, aby som sa rozkývala splniť si svoj dávny sen o bývaní na domčeku a v krásnom prostredí. A za to, že dnes si viem vychutnať nielen tú cigaretku na priedomí domu alebo v záhrade, ale aj za to, že som vďačná za dobrých susedov, ktorých teraz mám. Veď v porovnaní s ňou už len lepších môžem mať, čo poviete?

Susedia sú takí…

Asi cítite, že chyba vzniká väčšinou na obidvoch stranách steny, ktorá delí susedov v paneláku. Konflikt možno vznikne nechtiac, ale potom sa už začne vliecť a nebýva ľahké ustúpiť. Vojny máme, my ľudia, asi v krvi. A trebárs práve také fajčenie na balkóne je zúfalou ukážkou neriešiteľného konfliktu.

  • Fajčiar potrebuje fajčiť doma, má pocit, že na to má právo. Bude bagatelizovať. Bude tvrdiť, že smrad nie je až tak silný, že cez zatvorené dvere neprenikne.
  • Nefajčiar chce mať doma čistý vzduch. Fajčiar pár metrov od bytu poriadne zasmradí byt. Je to veľmi nepríjemné a nedá sa s tým vôbec nič robiť.

A je tu konflikt, ktorý je ťažké riešiť. Aj keby sa susedia chceli dohodnúť na mierovom riešení, v tomto prípade ťahá nefajčiar za kratšiu časť povrazu. No ak sa k tomu pridá trocha povestného šťastia a váš sused či susedka má prchkú či konfliktnú povahu, susedský konflikt sa asi rozrastie.

Napísala Mortysha