Susedia – chalupári, chatári

Ak vlastníte chatu, či chalupu, na ktorú dochádzate niekoľko desiatok kilometrov, je pravdepodobné, že budete chcieť využiť ne jej úpravy, opravy a údržbu celý víkend, t.j. sobotu aj nedeľu.

Ak sa vaša chalupa nachádza v rekreačnej oblasti, nemáte s prácou počas víkendu veľký problém. Nikto sa nad tým, že pílite drevo v nedeľu ani nepozastaví. Môže sa síce stať, že vás ráno mrzuto pozdraví sused, ak ho ráno po prespievanej noci zobudíte cirkulárkou. Ale nakoľko si občas so susedom vypomôžete, alebo aspoň vypijete nejakú fľašku, odpustí vám to. Veď vás vie pochopiť – veď ani vy ste sa včera veľmi nevyspali pri jeho bujarej oslave. A vie tiež pochopiť, že inokedy proste na to nemáte čas.

Ale väčší problém vás môže čakať, ak máte chalupu napríklad v nejakej krásnej malebnej dedinke pod horami, kde býva okrem pár chalupárov aj väčšina starousadlíkov.

Vtedy môžete očakávať, že ak budete v nedeľu píliť drevo, prípadne inak narúšať ich nedeľný pokoj, znepriatelíte si ich. Prečo? Pretože na dedine sa nedeľa svätí a nepracuje sa. Nedeľa je na dedine najmä pre mužov dňom pracovného pokoja a väčšinou sa nesie v znamení návštevy kostola (prípadne krčmy, ktorá stojí vždy neďaleko), výborného nedeľného obeda, siesty po obede (alebo hraním mariášu v dedinskej krčme), dedinského derby vo futbale a prechádzky po dedine (samozrejme v nedeľnom obleku a vyleštených topánkach).

A do toho veru vy s motorovou pílou alebo cirkulárkou a v umastených montérkach veru nezapadáte. A naviac im narúšate pokoj, na aký sú v nedeľu zvyknutí. Možno vám to bude spočiatku jedno, poviete si: veď čo, vystačíme si sami. Ale predsa len, vzťahy so susedmi sú dôležité a občas aj užitočné. Veď čo ak budete mať problém s kotlom, či so žumpou, alebo budete potrebovať elektrikára? Kvôli maličkosti sa vám odborníka neoplatí teperiť desiatky kilometrov z mesta. Mohol by vám pomôcť sused, ktorý to ovláda. Ale možno už nebude ochotný, keďže ste ho narušením jeho nedeľného pokoja nahnevali.

Ako to teda spraviť? Skúste spraviť kompromis výhodný pre obe strany: Plánujte si hlučné práce na sobotu a tiché práce na nedeľu. Veď ak už bez práce tú nedeľu nevydržíte, dá sa niečo porobiť aj vo vnútri domu. Alebo si potichu v nedeľu trhajte v záhrade burinu, tak nikomu jeho kľud nenarušíte. A možno raz skúsite aj vy tú nedeľu svätiť (hoci trebárs vynecháte návštevu kostola). Možno prídete na to, že mať chalupu je lepšie ak tam chodíte aj oddychovať a nielen sa nadrieť. A budete vďační, že vás susedia niečo naučili: Oddychovať.

Napísala Mortysha