Susedia a odpratávanie snehu

Ak sa po rokoch života stráveného v meste rozhodnete ísť bývať na dedinu, pravdepodobne nebudete mať veľa skúseností s odpratávaním snehu.

Veď doteraz to za vás roky robieval domový dôverník, prípadne vám raz za zimu pripadla povinnosť odpratať sneh pred činžiakom. Ale zrazu máte svoj dom, svoj pozemok, svoje priedomie a taktiež aj svoj sneh, ktorý za vás nikto neodprace. A naviac sa dozviete, že za údržbu chodníka pred domom ste zodpovedný vy. A samozrejme, začnete sa stavať k tomu zodpovedne.

To znamená, že sa pohrniete odpratať hneď prvých 5cm snehu. A naviac sa budete tváriť spokojne, že ste prví na ulici, kto má sneh odprataný. Aj sa budete čudovať, prečo nikto zo susedov nepobehuje s lopatou tak ako vy. Zistíte to čoskoro: susedia totiž bezpečne vedia, či ešte napadne ďalší sneh. Až keď sú si istí, že nebude do rána padať, vtedy vytiahnu svoje lopaty a po domácky vyrobené drevené odhŕňače snehu. Potom si budete pripadať ako čierna ovca, pretože ráno po vašej námahe neostalo ani stopy, všetko vám zapadlo novým snehom.

Ste jediní, kto nemá svoj pozemok udržiavaný? Nevadí, máte skúsenosť. Na druhý krát sa vyberiete „lopatovať“ až vtedy, keď odpratávajú aj susedia. Ale môže sa vám stať, že opäť spravíte hlúposť. Ak vidíte susedku, že odprataný sneh vozí na fúriku ďalej do potoka, nemyslite si, že nemá čo robiť. Ani že vy ste múdrejší a nebudete sa zbytočne namáhať, veď sneh stačí prehádzať na cestu.

Čoskoro prídete na to, že susedka je opäť múdrejšia ako vy. Zistíte to vo chvíli, keď okolo vášho domu prejde vozidlo technických služieb, ktoré vám nahrnie sneh späť z cesty na váš chodník. A ste tam, kde ste nechceli byť. Začnete si pripadať ako ten Bratislavčan, čo sa nasťahoval na Kysuce, poznáte to? Volá sa to tuším denník Novokysučana, kedysi dávno ma ten mail výborne pobavil. Ten chudák sa prvé dni tešil z krásneho sniežiku, krásnej krajinky a malebnej prírody. A neskôr boli zo sniežiku v jeho ponímaní už len „biele hovná“, ktoré neustále padajú a spôsobujú mu problémy.

Vtedy máte dve možnosti: Buď skončiť ako ten Bratislavčan, čiže tresknúť so všetkým a odsťahovať sa naspäť do mesta, alebo začať „okukávať“ od susedov Ako, Kedy a Kam sa má sneh odpratať. Určite majú susedia s tým svoje skúsenosti a spočiatku možno boli také, ako vaše.

Napísala Mortysha