Zateplenie strechy

S otázkami týkajúcimi sa strešnej krytiny súvisí aj zateplenie strechy. Najvýhodnejším riešením pre strechu je súčasná realizácia výmeny strešnej krytiny s následným zateplením. Pre zateplenie je dôležitá voľba kvalitných materiálov, ktorými môžete ušetriť náklady na vykurovanie vo výške 25 až 35 percent.

Zákazníci, ktorí sa rozhodli pre zateplenie strešnej časti si nevedia vynachváliť jeho pozitíva. V lete sa strecha neprehrieva a v dome je príjemne chladno. Naopak, v zime nedochádza k nežiaducemu úniku tepla. Okrem toho použitý materiál disponuje zvukovo-izolačnými vlastnosťami a požiarnou odolnosťou. Dôležité je, že vynaložená investícia na zateplenie sa plynutím času vráti.

Pri výbere kvalitnej izolácie voľte izolácie s dostatočnou hrúbkou a tepelno-izolačnými vlastnosťami. Pri šikmých strechách sa odporúča izolácia v hrúbke 20 až 24 centimetrov. Vybrať si môžete z viacerých materiálov. Riešením je použitie polystyrénu, kamennej a sklenej minerálnej vaty. Polystyrén je lacným a trvanlivým riešením pre zateplenie plochej strechy. Pri minerálnych vlnách je dôležité rozlišovať kamennú a sklenú vatu. Sklená vlna je na rozdiel od kamennej stlačená na tretinu svojho objemu. Kamenná vlna je tvrdšia, čo je spôsobené niekoľkonásobne väčšou hustotou. Dodáva sa vo forme dosiek. Minerálna vlna sa vyrába v praktických rolkách.

Preferovaným riešením pre šikmú strechu je sklenená minerálna vata so skvelými vlastnosťami. Pozitívom je vysoká prispôsobivosť vaty povrchu, na ktorý sa kladie. Nevznikajú tepelné mosty. Zákazníci v snahe ušetriť používajú pri zateplení nesprávne druhy fólií. Nezabúdajte, že na krokvy pod strešnú krytinu sa pripevňujú difúzne fólie. Ich úlohou je chrániť tepelnú izoláciu a odvádzať vlhkosť. Pod paropriepustnú fóliu sa ukladá izolácia v podobe minerálnej vaty alebo polystyrénu. Až ďalšou vrstvou je parotesná fólia. Nikdy fólie nevymieňajte ani nenahrádzajte lacnými náhradami!