Vlákno-cementová strešná krytina

S vlákno-cementovými strešnými krytinami sú zastrešené najmä staršie objekty. Existujú na to dva podstatné dôvody. Jedným z nich je ľahkosť strešnej krytiny, pretože krovy starších budov znesú obmedzenú záťaž. Použitie pálenej škridly a betónovej krytiny neprichádza do úvahy kvôli váhe. Hmotnosť vlákno-cementovej krytiny sa pohybuje od 14 do 20 kg/m2, zatiaľ čo hmotnosť betónovej krytiny sa šplhá až do 75kg/m2. Druhou skutočnosťou je vzhľad, ktorý zachováva a podčiarkuje „starého ducha“ historických stavieb. Typickou eleganciou oslovila vlákno-cementová krytina vlastníkov domov s náročnejšími estetickými požiadavkami. Správcovia starších historických budov krytinu uprednostňujú pri rekonštrukcii, pretože plechová a hliníková strecha pôsobia na starších objektoch nevkusne.

V súčasnosti je paleta použitia vlákno-cementových krytín pestrá. Slúži na pokrytie obytných priestorov, hál, úžitkových alebo rekreačných prístreškov. Výnimkou nie je opláštenie budov, kde sa ujala vďaka svojím skvelým úžitkovým a estetickým vlastnostiam.

Použitie vlákno-cementových krytín nie je žiadnym spôsobom obmedzené. Je rovnako vhodná do nižšie položených miest, ale aj vyšších horských oblastí. Stavby vo vyšších pásmach si vyžadujú použitie spevnených vlákno-cementových typov krytín.

Samotný názov strešnej krytiny napovedá o surovinách, z ktorých je vyrobená. Vlákno-cementová strešná krytina je zmesou cementu, buničiny a umelých vlákien, ktoré sa spracovávajú špeciálnymi technológiami. Povrch vlákno-cementových vlnitých a skladaných strešných krytín je povrchovo upravovaný. Vďaka tomu je krytina charakteristická dlhou životnosťou, tvarovateľnosťou a stálosťou farieb. Záruka sa pohybuje v časovom horizonte 15 až 30 rokov vzhľadom na druh vlákno-cementovej krytiny.

Nevýhodou strešnej krytiny je krehkosť. V čase montáže, ale aj pri prípadných opravách nie je vhodné sa po streche pohybovať. Je ohrozená kvalita strechy, ale aj bezpečnosť montážnika. Myslite na skutočnosť, že vlákno-cementová strecha je nepochôdzna.

Mnohí majitelia starých striech ocenili možnosť montáže vlákno-cementovej strechy na pôvodnú strechu. Povinnosťou pred uskutočnením tohto kroku je dôkladné preskúmanie stavu pôvodnej strechy.

K dispozícii je niekoľko farebných odtieňov krytiny, ktoré možno prispôsobiť celkovému vzhľadu príbytku. Dodáva sa s kompletným príslušenstvom v bohatom farebnom prevedení.