Pálená alebo betónová strešná krytina?

Najčastejšie sa pri výbere strešnej krytiny zamýšľame nad betónovou alebo pálenou škridlou. Skôr ako sa pustíte do návštevy stavebnín, mali by ste poznať základné parametre oboch typov strešnej krytiny.

Keramická krytina je charakteristická vysokou odolnosťou voči nepriaznivým vplyvom počasia. Vyznačuje sa značnou mechanickou pevnosťou, ktorú oceníte v čase bohatej snehovej nádielky. Pálená škridla je vyrobená z prírodných materiálov resp. hliny, ktoré sú bezpečné pre ľudské zdravie. Sortiment pálených škridiel disponuje premysleným dizajnom, bohatým farebným prevedením, farebnou stálosťou a rozsiahlym sortimentom. Dôležitá je nehorľavosť a dlhodobá trvácnosť. Vysoká životnosť je podložená zárukou predajcu.

Základné črty betónovej krytiny sú podobné pálenej škridle. Nezaškodí stručne si ich pripomenúť. Betónová škridla je vysoko odolná proti poveternostným vplyvom. Disponuje vysokým stupňom mrazuvzdornosti. Samozrejmosťou je garantovaná záruka. Betónová strešná krytina je vyrábaná ako prírodný produkt z vody, piesku a kameňa. Vyznačuje sa farebnou stálosťou a dlhou životnosťou. Pozitívom je tvarová stálosť. Ponúka sa v širokom sortimente v rozličných povrchových úpravách.

Z uvedených vlastností oboch škridiel vyplýva, že sú na podobnej kvalitatívnej úrovni. Rozdiel spočíva v tom, že betónová škridla je spravidla ťažšia ako keramická. Betónová strešná krytina sa vyrába vo väčších rozmeroch, čím sa znižuje spotreba kusov na m2. Odlišný je spôsob výroby a použité suroviny. Pálená škridla disponuje skvelými zvukovými a tepelnoizolačnými vlastnosťami, ale to tvrdia aj predajcovia o betónovej krytine. Výrobcovia oboch typov strešných krytín sa snažia jednotlivé rozdiely minimalizovať.

Betónová a keramická krytina sú si podobné kvalitatívnymi vlastnosťami. Odchýlky sú nepatrné. Odporúčame vyberať krytinu, ktorá ulahodí vkusu svojou farbou a tvarom. Nezanedbateľným faktorom je cena strešnej krytiny. Ušetrené peniaze môžete použiť na iné časti vášho príbytku.