Rodinný dom a realita

Je to niečo ako americký sen. Dom, auto, záhrada, dve deti a pes. Mnoho rodín má zafixovanú predstavu o tom, ako chutí úspech. Bývať vo vlastnom. Znie to výborne. Vo chvíli, keď však začnete robiť kalkulácie zistíte, že aj keď dobre zarábate, nebude to ľahké. Stavebné pozemky či rodinné domy v lukratívnejších oblastiach sú celkom mimo cenovej reality pre väčšinu ľudí aj z vyššej strednej vrstvy. Potom prichádza na rad blízke okolie.

Ak pracujete v Bratislave, asi sa začnete obzerať po okolitých obciach a dedinkách. Ako sa od Bratislavy vzďaľujeme, postupne klesajú ceny pozemkov. Aj rodinné domy sa už dajú zaobstarať za realistickejšie šísla. So vzdialenosťou však začínajú narastať náklady na dopravu. Pritom nákladmi nerozumiem len benzín, či cestovné. Kalkulovať treba aj s časom. Ak denne precestujete hodinu do práce a druhú hodinu z práce, je to tiež strata.

Bývať v rodinnom dome potom môže znamenať, že za luxus bývania vo vlastnom sa platí značným nepohodlím. Je to podobné, ako keby niekto mal mimoriadne pohodlné kreslo. Toto by však bolo umiestnené na streche rodinného domu. Dostať sa doň by vyžadovalo horolezeckú techniku. Niekedy by potom človek začal uvažovať o tom, či to pohodlie stálo za námahu.

Ak uvažujete o tom postaviť, či kúpiť si rodinný dom, zamyslite sa aj nad financiami.

  1. Mať dom a docestovávať za prácou je finančný náklad. Pokúste sa vypočítať, koľko to celé bude stáť. Vyrobte si odhad na 10 rokov a vyrátajte, koľko vás takéto luxusné bývanie bude stáť. Porovnajte, koľko by vás stálo bývanie v bežnom byte, ale blízko lokality, kde máte prácu a známych. Môže ísť o nezanedbateľnú finančnú čiastku. Zvážte, či vám tento luxus stojí za to, že musíte oveľa viac pracovať. (Ak máte pasívny príjem, potom sa vás takéto úvahu netýkajú 🙂
  2. Čo všetko budete musieť dokúpiť, aby ste v novom režime mohli fungovať? V meste pri niektorých zamestnaniach nepotrebujete vôbec auto. Ak dochádzate z dediny, možno potrebujete auto pre každého člena rodiny. Ak to nie je firemné auto, mesačne vás stojí zhruba toľko, čo jeden človek navyše. Pri vysokých platoch to nemusí byť citeľný rozdiel. Pri nižších však áno. Vypočítajte si, koľko hodín pracujete. O koľko menej by ste mohli pracovať, keby ste si nepotrpeli na svoj americký sen?
  3. Čo sa zmení, ak kúpite rodinný dom? Odchod z mesta môže, aj nemusí znamenať zmenu. Ak je väčšina vašich známych v meste, odísť preč môže znamenať, že postupne sa vaše vzťahy pretrhajú. To nemusí prekážať, vytvoríte si nové.

Čo sa však po kúpe rodinného domu zmení je životný štýl. Ak ste „mestské dieťa“, prechod na vidiek sa vám nemusí páčiť. V prvej fáze vám to môže vyhovovať. Pomalšie tempo života, iní ľudia, pokoj. No neskôr to môže prerásť aj do pocitov osamelosti. Nie sú výnimočné prípady, kedy sa rodina presťahuje do rodinného domu na vidieku a nastane problém. Deti sú stále v meste u kamarátov a osamelosť môže prerásť až do strachu.

Je neľahké kalkulovať vopred s tým, ako prebehne vaše sťahovanie do nového domu. Neraz sa rodinný dom kupuje na hypotéku a to znamená dlhodobú a nie zanedbateľnú finančnú záťaž. Roky plynú a vy si na tento životný štýl zvykáte. Čo však v prípade, že sa situácia zmení? Budete schopní v rodinnom dome bývať aj v prípade, že sa niečo stane? Trebárs úraz niektorého z manželov a dlhodobá práceneschopnosť.

Preto pred kúpou rodinného domu skúste vždy spraviť aj niečo ako emocionálnu kalkuláciu. Niekedy totiž predstava o bývaní v krásnom rodinnom dome vychádza skôr z katalógových fotiek, predstavy vytvorenej z filmov a z prikrášlených rozhovorov z priateľmi, ktorí už v rodinných domoch žijú.

  • Ak sa totiž hovorí o bývaní, bude reč o grilovačkách, zimnej záhrade, či faktu, že v rodinnom dome žiadny sused za stenou nepočúva death metal.
  • Majiteľ rodinného domu sa vám nepochváli, že sused o dva domy ďalej celé dni čosi píli na cirkulárke, že musí polievať trávnik (ak ho to nebaví, je to dosť na zlosť) a že šetrí na nejaké stavebné úpravy, s ktorými nepočítal. Navyše absolvovať postrkom denne jazdu v zápche je na šľaktrafenie.

Je jasné, že bývanie v byte je menej pohodlné. Menej priestorov však znamená menej vecí. Menej nákupov. Určite stojí za úvahu aj myšlienka, že peniaze sa dajú investovať aj inak. S nižším príjmom v rodinnom dome nemáte problémy. Dokonca sa dá aj čo to odložiť bokom.