Priama kúpa domu

Keď sa rozhodneme kúpiť nehnuteľnosť, stojíme pred dôležitou voľbou – budeme kupovať priamo od majiteľa, alebo sa obrátime na realitnú kanceláriu so žiadosťou o sprostredkovanie?

Obe možnosti majú niekoľko výhod i nevýhod.

Realitná kancelária vám ponúkne nehnuteľnosť za istú cenu – majiteľ však často zapýta oveľa menšiu čiastku. Rozdiel medzi týmito dvoma číslami predstavuje zisk realitky. Na druhej strane, realitka často ponúka služby spojené s vybavovaním prepisu nehnuteľnosti na nového majiteľa, sprostredkuje platbu, overenia, potvrdenia… prosto ušetrí vám nemalé náklady na formálnej stránke veci.

Ďalšie plus, ktoré vám realitná kancelária môže ponúknuť, sú overené informácie. Majiteľ vám vždy môže povedať, že celá stavba je z pálenej tehly ( aj keď dobre vie, že to tak nie je), ale realitka vám v tejto veci klamať nebude. Samozrejme, ak o päť rokov pri prestavbe zistíte, že celá severná strana domu je zo surového materiálu, nezostanete úplne bezmocní. Môžete napadnúť kúpnu zmluvu a súdne riešiť vrátenie časti peňazí. Predsa však, je dobré nekupovať mačku vo vreci – realitka sa síce snaží podať nehnuteľnosť v čo najlepšom svetle, veď jej ide o predaj, ale podávať vám nesprávne informácie v zásadných veciach nebude, pretože si chráni dobré meno, ktoré by sa súdnym sporom poškodilo. To majiteľ vždy môže!

Na druhej strane, od majiteľa, najmä ak nehnuteľnosť osobne postavil a obýval, sa môžete dozvedieť veci, aké vám žiadna realitka nepovie. Majiteľ, ak je staviteľom domu, vám môže presne ukázať, kadiaľ v stenách vedú rôzne káble, aký objem má žumpa ( tu sa realitný agent zmôže iba ak na 3 veľkosti – malá, stredná, veľká ), kedy sa naposledy stierkovalo, ktorá časť domu je pôvodná a ktorá nie, čo sa nedávno vymieňalo a opravovalo, takže by to pár rokov mohlo vydržať, v záhrade je dobrá čierna zem, kde sa darí zelenine…ale aj iné informácie, ktoré vplývajú na kvalitu života v tejto nehnuteľnosti: napríklad susedom z pravej strany je dôchodcovský manželský pár, ktorý nemá psa ( ideálny sused) a pred susedou z ľavej strany zbytočne nerozprávajte, to je vám taká klebetnica…!

Realitka vám ponúkne informácie z iného súdka: skvelá občianska vybavenosť, tu za rohom je autobusová zastávka, o sto metrov ďalej je bankomat a verejný telefón, tu kúsok pošta a tam zasa potraviny… Faktom je, že tieto informácie boli dôležité hlavne na dedinách a už nemajú taký význam ako kedysi. Skoro každý má dnes k dispozícii auto a väčšinou pracuje v blízkych mestách po okolí. A keď už ste v meste, urobíte si veľký nákup v hypermarkete, zájdete do banky a vybavíte si aj všetko ostatné za lacnejšie peniaze, než na dedine.

Podstatné je teda rozhodnúť sa, ktoré zo spomínaných výhod a nevýhod sú pre vás dôležité a podľa toho si vybrať vhodnú realitnú kanceláriu, alebo priamu kúpu od majiteľa. Ale pozor! Ani to, že si vyberiete realitnú kanceláriu, vás stopercentne neochráni pred podvodom! Vždy si najskôr zistite referencie od ľudí, ktorí už jej služby využili. Spokojný klient je totiž vždy tá najlepšia reklama!

Martina Miková