Na čo si dať pozor pri kúpe domu

Ak sa rozhodnete pre kúpu rodinného domu, v podstate máte dve možnosti.

Prvá: kupujete novostavbu. Tu niet veľmi čo riešiť. Ide len o to, aby sa vám páčil a aby ste naň mali dostatok financií. Novostavby sú väčšinou kompletne dokončené a ak sa nájde zopár vecí, ktoré je potrebné dotiahnuť dokonca, zvyčajne sú to úpravy, ktoré nijako neovplyvňujú kvalitu bývania a je možné dokončiť ich neskôr.

Iné je to pri druhej možnosti: kupujete starší dom s plánom prerábať a upravovať. Na čo musíte hľadieť?

V prvom rade je potrebné uistiť sa o tom, v akom stave sa dom nachádza. Problémovými zónami bývajú podlahy, strecha a samotné steny. Podlahy v klasických „štvorcoch“ sú často krivé, takže treba počítať s tým, že ak budete klásť plávajúcu podlahu, bude potrebné ich vyrovnanie. Sú to samozrejme peniaze navyše a tie si treba pripočítať k nákladom na rekonštrukciu.

Pri skúmaní strechy sa vždy treba uistiť, či sú nosné trámy v poriadku. Aj pohľad zvonka vám napovie, v akom stave sa strecha nachádza. Plochy by mali byť rovné, bez preliačin, hrany musia byť priame. Stav samotného pokrytia strechy by sa mal tiež zhodnotiť pohľadom – škridle môžu byť popraskané, niektoré celkom chýbajú… Ak je na staršom dome už vykonaná rekonštrukcia strechy a namiesto škridiel bola použitá strešná krytina, je potrebné uistiť sa, že nie je nikde zvlnená, či poškodená. Častou chybou takto rekonštruovaných striech je aj fakt, že krytina nepokrýva skutočne celú plochu strechy. Pri prudšom daždi sa potom môže stať, že sa voda dostane dnu.

Steny môžu mať viacero chýb. Rovnako, ako podlahy, často nebývajú rovné a treba ich vyrovnávať s použitím sadrokartónu. Ale to je ten najmenší problém stien v starších domoch.

Tou skutočnou katastrofou je vlhkosť.

Na obhliadky starších domov sa vyberajte zásadne v jarnom období, keď je po zime dobre vidieť navlhnuté miesta. Všímajte si olupujúcu sa omietku na väčších plochách stien – tam sa vlhkosť koncentruje. Pravdaže, je potrebné uvedomiť si, že olúpnutá omietka je len začiatok – v závese za ňou nasleduje nočná mora zvaná pleseň. A tej sa tak ľahko nezbavíte!

Často sa stáva, že v samotnom dome pleseň, ani vlhkosť nevidno, ale celkom iné je to v pivničných priestoroch. Najmä v oblasti, kde sú domy postavené na alebo pod úrovňou riek je vysoké riziko, že spodné vody budú prerážať do pivnice a vlhkosť sa bude šíriť do celého domu. Opäť treba počítať so zvýšenými nákladmi na injektáž a odizolovanie základov.

Ďalšou kapitolou sú rozvody. Nehovoríme o zrušení manželského zväzku, ale o nákladnej a prácnej výmene elektrických káblov, ktoré vedú v stenách a stropoch. V súvislosti s tým myslite taktiež na to, že pravdepodobne bude potrebné vymeniť aj rúry na prívod vody do domu, ak sú pôvodné. Tie totiž korodujú a praskajú. Voda potom tečie do vnútra stien. Dnes vám osadia plastové, ktoré by teoreticky mali vydržať ešte vašich pravnukov, no faktom je, že rovnaké sa dávajú aj do odpadov a tam už treba myslieť na ochranu plastu pred agresívnymi čistiacimi prostriedkami. Po takejto výmene by som už treba čítať drobné písmenká na obaloch granulátov do sifónov, čistidliel do WC a iných chemikálií. Nie všetky sa majú s plastom rady!

Martina Miková