Kúpa domu

Kúpa domu je záležitosťou celej rodiny. Všetci jej členovia si musia byť vedomí, aké nové povinnosti ich v dome čakajú. Predsa len byt sa kupuje jednoduchšie. Musíte len nájsť ten váš ideálny. Rozhodnúť sa pre lokalitu a dispozičné riešenie. Samozrejme aj jeho stav je dôležitý. Ak však kupujete dom, je rozhodujúcich viac faktorov.

Okrem lokality, stavu a veľkosti je dôležitý aj pozemok, susedia, alebo orientácia. Nikto by predsa nechcel dom s pozemkom, kde celý deň nesvieti slnko. Susedia sú tiež veľmi dôležití. Zlí susedia vedia pokaziť radosť z akéhokoľvek nádherného domu. Pri kúpe domu musíte tiež venovať zvýšenú pozornosť jeho stavu. V akom stave je strecha, akým spôsobom je riešený odpad, alebo kúrenie. Takisto je dôležité preveriť, či predávajúci je skutočným vlastníkom domu. Stáva sa totiž, že dom má viac vlastníkov, prípadne nie je vysporiadaný pozemok. To sú bežné problémy pri kúpe domu.

Ak sa rozhodnete kupovať dom hľadaním v inzerátoch, dajte si na tieto veci veľký pozor. Často totiž inzerujúci vôbec nie je aj majiteľom domu. Preto je dobré zistiť si vlastníka na katastrálnom portáli. Na liste vlastníctva zistíte vlastníka, rozlohu pozemku, ako aj prípadné ťarchy. Dom môže byť zaťažený ťarchou v prospech banky pri úveroch, ale aj vecným bremenom. Na tieto záležitosti si treba dať pri kúpe domu pozor.

Ak kupujete dom prostredníctvom realitnej kancelárie, tieto starosti vás obídu. Všetky náležitosti týkajúce sa domov na predaj sú na pleciach realitného makléra. Ten namiesto vás zistí vlastníka domu, ťarchy, skryté nedostatky a nutné investície. Vy sa potom budete vedieť lepšie rozhodnúť. Dostatok relevantných informácií je vždy základom správneho rozhodnutia. Realitný maklér vám podľa vašich požiadaviek vyhľadá domy podľa vašich predstáv. Ušetrí vám tým mnoho času a peňazí. Ak potrebujete právnu radu, alebo hypotekárny úver, pomôže vám. Skrátka ak máte dobrého realitného makléra, stáva sa kúpa domu naozaj jednoduchou záležitosťou.