Dom z katalógu alebo dom na mieru?

Keďže stavba domu sa považuje za dlhodobú a náročnú investíciu, musíme si v prvom rade uvedomiť, čo vlastne chceme. Treba si zostaviť stavebný plán, v ktorom si určíme priority. Uľahčí nám to rozhodovanie, ktoré miestnosti potrebujeme a ktoré môžeme z finančných dôvodov oželieť. Samozrejme, postupom času sa nároky na dom menia, zmena izby na pracovňu, prípadne vstavanie novej izby v podkroví.

Ďalšou fázou je vyhotovenie projektu. Vďaka starostlivému naplánovaniu sa môžeme vyvarovať chýb, čo pocítime hlavne na ušetrenom čase a financiách. Teraz je posledná možnosť, kedy sa musíme rozhodnúť buď pre katalógový projekt, alebo individuálne riešenie.

Nemalo by sa zabúdať na rozdelenie domu na oddychovú a spoločenskú časť, vhodnú orientáciu stavby podľa svetových strán, a v konečnom dôsledku aj na začlenenie domu do okolia.

Dom z katalógu – výhody a nevýhody:

Cena katalógového domu je výrazne nižšia oproti projektu na mieru. V tomto prípade treba svoje požiadavky skorigovať a pohľadať v už vyhotovených projektoch taký, ktorý sa najviac približuje našim požiadavkám. Niektoré stavebné spoločnosti majú postavené typové domy, kde si záujemca môže prezrieť dom ešte pred realizáciou. Ďalšou výhodou je pomerne krátky čas zaobstarania potrebnej dokumentácie k stavebnému povoleniu, približne do mesiaca od objednávky.

Nevýhodou katalógového domu je, že je navrhnutý ako univerzálny, nezačleňuje sa do konkrétneho prostredia a neberie ohľad na vlastnosti pozemku. Taktiež nemusí vyhovovať orientácia na svetové strany, čo sa však dá čiastočne upraviť zmenami v projekte, a tento zásah pochopiteľne navýši cenu samotného projektu.

Projekty katalógových domov sú už väčšinou vyhotovené na stavebné povolenie. Stavebník si ale musí zistiť, či je v projekte zahrnuté aj riešenie kúrenia, kanalizácie, rozvodu plynu, atď. Zmeny v dokumentoch môže vykonávať podľa autorského práva len autor diela, alebo projektant s jeho súhlasom. V cene samotného projektu taktiež nebýva zahrnutá cena za umiestnenie domu na konkrétnom pozemku, pripojenie na inžinierske siete, a tiež ani výkres základov.

V prípade, že je cena katalógového domu uvedená, treba zistiť či sú v kalkulácii započítané aj všetky vyššie spomenuté náležitosti – tieto položky môžu stavbu podstatne predražiť.

Dom na mieru – výhody a nevýhody:

Nevýhodou je o niečo vyššia obstarávacia cena. Tu tvorí projekt architekt spolu so stavebníkom. Na základe konkrétneho stavebného pozemku a potrebami rodiny architekt vyhotoviť aj niekoľko návrhov a postupne sa dostane k riešeniu. Nejednu výhodu môže priniesť investorovi aj využitie konkrétneho terénu a orientácie na svetové strany.

Vďaka tomu dosiahneme maximálne premyslený dom, spĺňajúci naše predstavy. Architekt zahrnie do konečného riešenia naše požiadavky a navrhne všetky dostupné možnosti, ktoré pozemok ponúka. Projektant, stavbár je zas odborník na technickú stránku, dokumentáciu spracuje do detailov, mal by mať prehľad o všetkých typoch stavebných materiálov a mal by vedieť pomôcť pri výbere toho správneho.

Keď sa rozhodneme pre ktorýkoľvek projekt, netreba podľahnúť módnym výstrelkom. Dom staviame na väčšiu časť života a často aj pre ďalšie generácie.

Napísala Moggy