Ako energeticky zefektívniť dom
V dnešných časoch je otázka šetrenia energiami aktuálna hneď z dvoch dôvodov. Prvým je ochrana životného prostredia, ale väčšinu z nás zaujíma hlavne možnosť ušetriť obsah našej peňaženky. No a to je ten druhý dôvod, ktorý budeme úprimne považovať za ten najpodstatnejší. Čo teda môžete urobiť, aby ste váš domov posunuli o triedu vyššie v energetickej efektívnosti?
Máte doma pohotovosť? Skutočne musíte?
Snažte sa o to, aby vaše domáce elektrospotrebiče v čase keď ich nepotrebujete a nepoužívate, neboli zapojené do elektrickej siete a v takzvanom pohotovostnom (stand-by) režime.
Ten totiž dokáže podľa prieskumov dodávateľov elektriny skonzumovať rádovo až o päť percent elektrickej energie viac, ako by tomu bolo, keby ste svojich elektronických domácich pomocníkov či zabávačov nechali pekne „hajať – búvať“.
Reč je hlavne o spotrebičoch na diaľkové ovládanie, s digitálnymi hodinami a zabudovanými mikroprocesormi. A tých je dnes drvivá väčšina – nech už ide o televízor, set-top-box, rádiobudík, hi-fi vežu či DVD prehrávač.
Nezabúdajte ani na váš laptop alebo počítač. Oddýchnite si od zlozvyku „uspávať“ ich a ak ich neplánujete do najbližšej polhodinky znovu použiť, radšej ich pekne vypnite. Možno to chce trochu viac trpezlivosti, kým sa váš kompjuter potom znovu „nabootuje“, ale za ušetrenú energiu to stojí.
To isté platí vlastne o všetkých elektrospotrebičoch v stand-by režime – síce sú prakticky ihneď pripravené na akciu, ale elektrickú energiu konzumujú celkom zbytočne 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Riešenie?
Povyťahujte zo zásuviek, čo len pôjde! Elegantnejšie sa to dá vyriešiť aj používaním rozbočiek s vypínačom alebo časovačom zapnutia a vypnutia prívodu elektriny. Ak ste zábudlivý, takáto pomôcka to vyrieši za vás.
Ak ste však len pohodlní… Nuž, budete musieť počítať s tým, že vás to bude stáť bezúčelne vyhodené peniaze. Nehovoríme síce o sumách, kvôli ktorým vám bude zajtra na dvere klopkať exekútor, ale… babka k babce, budú kapce.
Ak chcete šetriť, nezabudnite ani ďalší osvedčený tip: skúste do diaľkových ovládačov a iných spotrebičov vkladať radšej nabíjateľné batérie namiesto jednorazových. Neverili by ste, koľko peňazí takto môžete „zašanovať“.
Sledujte energetické štítky
Ak máte možnosť, vymeňte starú chladničku, mrazničku, práčku či elektrickú rúru za nový spotrebič, ktorý je energeticky efektívnejší. Inými slovami, pri rovnakom alebo porovnateľnom výkone spotrebúva menej elektriny.
Samozrejme, nemusíte – a možno ani nemôžete – túto zmenu urobiť šmahom ruky. Stačí aj priebežne a postupne. Základnou radou však je, že keď sa do obchodu vyberiete kupovať novú umývačku riadu či sušičku bielizne, je dobré sledovať takzvané energetické štítky.
Na európskom trhu musia byť nimi označované všetky domáce spotrebiče. Čo všetko na takom energetickom štítku nájdete? Predovšetkým údaj o tom, koľko energie „zožerie“ váš nový domáci pomocník za rok.
A potom aj ďalšie celkom praktické informácie, ako je hladina hluku, tepelný výkon či spotreba vody (napr. pri práčkach).
Orientovať sa môžete aj podľa toho, do ktorej energetickej triedy je váš potenciálny spotrebič zaradený – to tiež nájdete na spomenutom štítku. Energetických tried je dohromady sedem – od A+++ až po D.
Najlepšie bude, keď sa budete pri výbere zameriavať len na výrobky spadajúce do A-čkovej triedy, tie ostatné už vedia spapať viac elektriny, ako je potrebné.
No a pri tých A-čkach stačí mať na pamäti jednoduché pravidlo. Každé „plusko“ navyše predstavuje 25-percentnú úsporu.
To znamená, že ak chladnička s označením „A++“ spotrebuje napríklad 200 kWh za rok, tak iná chladnička s označením „A+++“ spapá už len 150 kWh.
Neodsudzujte žiarivky
Už to tak býva, že masy väčšinou nasledujú aktuálne trendy. A niekedy nie sú tieto „trendy“ ničím iným, len výsledkom informačnej vojny konkurenčných subjektov na trhu, ktoré sa snažia za každú cenu presadiť.
Niekedy stačí „do éteru“ pustiť informáciu o údajnej škodlivosti nejakého typu výrobku a rozkrútia sa kolesá masovej hystérie.
Tak trochu podobne, aj keď možno nie až tak dramaticky, sa to udialo a deje aj v prípade už dobre známych kompaktných žiariviek typu CFL (compact fluorescent light bulb).
Väčšine z nás predsalen chvíľu trvalo, kým sme si odvykli od klasických žiaroviek a nahradili ich práve žiarivkami. A už sú na svete „varovné“ správy o tom, že CFL žiarivky obsahujú toxickú ortuť.
Pravda je však taká, že táto ortuť sa pri svietení nikam neuvoľňuje, a preto ani nemôže škodiť. A navyše, keďže pomáhajú šetriť elektrickú energiu, prispievajú tým vlastne k znižovaniu emisií ortuti do životného prostredia. Tú do neho totiž uvoľňujú práve elektrárne pri výrobe elektriny.
Takže nedajte sa odradiť a do objímok ďalej zakrúcajte žiarivky. Sú úspornejšie až o 75 percent a majú aj dlhú životnosť.
Z „nováčikov“ na trhu siahnite keď tak ešte po LED žiarovkách, ktoré poskytujú porovnateľnú mieru úspory. Na halogénky radšej rýchlo zabudnite, tie sú skoro rovnakí žrúti ako boli kedysi obyčajné žiarovky.
Vsaďte na automatiku
Pri vykurovaní alebo naopak ochladzovaní vášho domova klimatizáciou je dobré, ak ich prevádzku zautomatizujete použitím programovateľného termostatu.
Nie je totiž dôvod, aby ste napríklad vykurovali vždy rovnako všetky miestnosti, ak niektoré z nich väčšiu časť dňa nepoužívate. Prípadne, ak ste cez deň v práci, môžete si termostat nastaviť tak, aby váš domov iba temperoval a s „hicovaním“ začal, až keď sa vrátite.
Riešením je síce aj priškrcovanie radiátorov, ale predsa len, s automatickou prevádzkou budete vykurovať úspornejšie a účinnejšie.
Skúsenosti hovoria o tom, že tak môžete ušetriť aj 15 percent nákladov na teplo. A to povedzme pri dvojposchodovom baráku môže predstavovať už celkom slušnú čiastku.
Podobne sa dá ušetriť aj v prípade, že v letnom období používate klimatizáciu. Automatika vám dokáže skresať náklady na celkom prijateľnú mieru.
A keď už sme pri klíme, skúste pouvažovať aj o modernejších a oveľa úspornejších spôsoboch ochladzovania vášho domova. Jedným takýmto pomerne účinným riešením je systém ventilátorov, ktoré počas noci, keď je teplota vonku relatívne nízka, vháňajú do domu chladnejší vzduch.
Cez deň, za predpokladu, že váš dom je dostatočne tepelne izolovaný, tak môžete v interiéri udržať skutočne príjemné rozmedzie teplôt. Toto riešenie je navyše aj zdravšou alternatívou oproti klasickej klimatizácii, pretože neumožňuje dosiahnuť príliš veľký rozdiel teplôt medzi interiérom a exteriérom.
Minimalizujte tepelné straty
Samozrejmosťou, ktorá pomôže ušetriť skutočne slušné peniaze za energie, je efektívna tepelná izolácia. Až 50 percent energetických nákladov domácnosti totiž predstavuje vykurovanie. Doprajte preto vášmu domu izoláciu v rámci svojich finančných možností.
Ale zbytočne na tom nešetrite. Peniaze, ktoré investujete do zaizolovania múrov, podlahy, povaly a podkrovia sa vám čoskoro vrátia v podobe ušetrených nákladov na teplo.
Ak nechcete, aby bola výmena vzduchu medzi exteriérom a interiérom nežiaduco „rýchla“, pozornosť musíte venovať ešte aj na ďalším detailom.
Kvalitné a dobre utesnené okná sú skutočným dobrodením, ale myslite aj na to, že napriek všetkým úžasným izolačným parametrom, ktoré vám sľubujú ich výrobcovia, veľa tepla dokáže uniknúť cez ich sklenú časť.
Predsalen, sklo, keď aj hneď dvojité alebo trojité, je dosť tenká „ochranná“ bariéra. Skúste svoje okná „vylepšiť“ aj nainštalovaním vonkajších predokenných roliet. V lete vás ochránia pred poludňajším „hicom“ a páliacim slnkom.
V zime sa môžete nočným mrazom doslova „obrátiť chrbtom“, keď ich zatiahnete na doraz a medzi nimi a oknom sa tak vytvorí ešte jedna vzdušná izolačná vrstva. A ako bonus budete mať príjemnú tmu na spanie.
TEY