Svieťte kvalitne a úsporne
Osvetlenie domova by malo spĺňať niekoľko základných kritérií. Dodať dostatok svetla na tmavé miesta, vyhovovať bezpečnostným kritériám a samozrejme, nesmieme zabudnúť na ani estetickú funkciu. Pre mnohých je rozhodujúca ale i cena a možnosť svietiť ekonomicky.
Počet, tip a to ostatné
To, koľko peňazí presvietite, záleží nielen na tom, ako často a intenzívne svietite, ale najmä na tom, aké svietidlá používate a kde ich máte umiestnené. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že najúspornejší spôsob, ako šetriť pri svietení je, že do každej miestnosti umiestnite len jeden zdroj svetla. Opak je však pravdou. Vždy je lepšie použiť okrem centrálneho zdroja svetla aj iné lampy, bodové svietidlá, či iné zdroje svetla.
Klasický veľký luster vôbec nemusí byť centrálnym svetlom. V dnešnej dobe ho pokojne môžete nahradiť tvz. lištovými, alebo lanovými svietidlami. Ich veľkou výhodou je, že sú tvorené z niekoľkých samostatných svetiel, ktoré môžete otáčať podľa potreby do rôznych smerov.
V obývačke je dobrou voľbou doplniť centrálny zdroj svetla lampami vedľa sedacej súpravy, v kuchyni nad jedálny stôl, v pracovni nad alebo na pracovný stôl, kúpeľňové svietidlá pokojne rozmiestnite po kúpeľni (po bokoch zrkadla) apod. Pri niektorých činnostiach tak nemusíte rozsvecovať veľké svetlo, ale postačí len menšia lampa. Výbornou voľbou sú tzv. stmievače, ktoré majú niektoré svetlá už zabudované – vďaka tomu si môžete v izbe vytvoriť príjemnú atmosféru.
Do miestností, v ktorých rozsvecujete svetlo pomerne často, ale len na krátku dobu rozhodne nekupujte úsporné žiarovky, ale radšej vsaďte na klasickú alebo halogénovú žiarovku. Obývačka je úplne iný prípad, sem sa úsporná žiarovka hodí.
Osvetlenie pred domom
Osobitnou kapitolou sú exteriérové svietidlá. Na záhradách a terasách môžete použiť popri klasických už aj LED diódové osvetlenie. Pre časti záhrady je dobré zvoliť iný typ svietidiel ako pre oddychové zákutia. Osvetlenie by pritom malo lahodiť s tematikou záhrady.
Na osvetlenie príjazdovej cesty sú vhodné nízke stĺpiky. Možno použiť aj špeciálne zápustné svietidlá, pamätajte však na dostatočné krytie proti vode a vlhkosti. Svietidlá pri vstupoch do domov a vjazdoch do garáží majú funkčný, ale i bezpečnostný význam. Na tento účel sú vhodné stabilne inštalované závesné či stojace lampy. Mnohé z nich majú v sebe zabudovaný senzor, ktorý spína svetlo buď pri zotmení alebo pri detekcii pohybu v sledovanom priestore.
Exteriérové svietidlá a ich umiestnenie je najdôležitejšie dopredu naplánovať, preto že ku každému svetlu je potrebné priviesť aj kábel, čo môže znamenať rozkopanie už hotového trávniku, alebo narušenie nedávno dokončených chodníkov.