Podlahy z laminátu a keramická dlažba

Laminátové podlahy sú lacnejšou a v niektorých prípadoch aj odolnejšou alternatívou k dreveným podlahám. Vzor je len potlač na tapete vrchnej časti lamiel, chránený laminátom, preto je ich predajná cena taká nízka. Hodia sa do priestorov, kde je na podlahu vyvíjaná vyššia záťaž. V lamináte neostávajú otlačené stopy po nábytku, opätkoch, je odolný aj voči chemikáliám bežne sa nachádzajúcim v kuchyni. Je stálofarebný, ľahko montovateľný a vhodný aj na podlahové kúrenie. Lamely sú tenké, a pri prestavbách sa teda môžu dávať bez odstránenia pôvodnej podlahy. Najdrahšie a najkvalitnejšie laminátové podlahy majú zvukovoizolačnú vrstvu, v ostatnom prípade sa zvukovoizolačná podložka ukladá na pôvodnú podlahu a na ňu sa kladú lamely.

Nevýhodou laminátových podláh je, že samé o sebe majú nízku zvukovú izoláciu a ich vnútro tvorí hlavne drevo, ktoré nie je vodeodolné a po kontakte s vodou napučí a mení svoj objem a tvar.

Kvalitná podlaha z laminátu má spoje ošetrnené vodeodolnou látkou a označenie vysokotlakový laminát.

Keramická dlažba je odolná voči vode a chemikáliám, jednoducho sa udržiava a má takmer neobmedzenú životnosť. Preto sa najčastejšie používa v kúpeľniach a WC. Dobre absorbuje teplo, ktoré postupne vydáva a je vhodná na podlahové kúrenie. Sama osebe je veľmi chladným materiálom. Povrch dlaždíc je glazovaný alebo neglazovaný. Ideálna dlažba do kúpeľne je s protisklzovou úpravou. Pred kladením dlažby je nutné dať na podklad aj izoláciu proti hluku. Keď je dlažba kvalitná a dobre položená, jej údržba je jednoduchá. Preto sa neoplatí šetriť na ukončovacích lištách, ani materiáloch na výplň škár. Tým sa môže celá dlažba znehodnotiť a nebude schopná plniť svoj účel.

Napísala Moggy