Podlahové krytiny

To, akú podlahovú krytinu si vyberieme, je jedno z najdôležitejších a najzodpovednejších rozhodnutí pri zariaďovaní vnútorných priestorov domu alebo bytu. Na podlahy všeobecne, sa kladú isté požiadavky. Životnosť podláh v budovách je obmedzená na niekoľko rokov alebo desaťročí, pretože patria k najviac namáhaným konštrukciám budov. Po určitom čase ich treba opraviť alebo celkom vymeniť. Mali by byť odolné proti prešliapaniu, obrusu alebo oteru. Musia spĺňať aj estetické nároky, nakoľko dotvárajú celkovú atmosféru v interiéri. Aby podlahové krytiny vydržali čo najdlhší čas, treba sa o ne správne starať. Nesmieme však podceniť fakt, že aj keď sa zvolí správny materiál, farba, vzor a zloženie, neodbornou montážou sa môže všetka snaha o estetiku a funkčnosť ľahko pokaziť.

Predovšetkým si treba ujasniť, aký účel bude daná miestnosť plniť. Na základe požadovaných kritérií musíme zvoliť správnu podlahu, aby spĺňala daný účel. Napríklad dlažba, ktorú chceme mať v kúpeľni musí odolať vode, avšak tá istá podlaha sa už z funkčného ani estetického hľadiska väčšinou nehodí do izby alebo kuchyne. Celkový vzhľad a stálofarebnosť podlahy závisí len od tenkej vrchnej vrstvy, ale kvalita najmä v strednej vrstve, a pridanie zvukovoizolačnej podložky môže tlmiť hluk a dupot pri chodení.

U kvalitných podláh sú prepracované všetky vrstvy, oproti lacnejšej alternatíve, ktorá často zaujme len svojim vzhľadom. Kvalita podlahy je daná hlavne na základe prepracovania jej vnútornej časti, preto sa oplatí informovať u odborníkov.

Napísala Moggy