Podlahové krytiny

Všetky „elastické“ podlahové krytiny majú niekoľko spoločných výhod. Sú nenáročné na údržbu, majú dobré zvukovoizolačné vlastnosti, na dotyk sú teplé a dajú sa vyhotoviť v rôznych a prevedeniach vzorov a farieb.

PVC podlahy patria k lacnejším alternatívam, čo sa odráža aj na ich veľmi krátkej životnosti(záruka na ne je max. 5 rokov). Jedným z faktorov je aj časté a umývanie podlahy nešetrným spôsobom. Podlahy z PVC by sa mali dávať len na suchý a rovný podklad. PVC podlahy sú stálofarebné, a zvyčajne sa pod ne dáva pena alebo filc kvôli tepelnoizolačným a zvukovoizolačným vlastnostiam.

Zdravotná nezávadnosť týchto podláh je však otázna, pretože sa z nich vyparuje chlór.

Linoleum svojou životnosťou prekoná podlahy z PVC, je často sa využíva v priestoroch, kde sú kladené na podlahu vysoké nároky mechanického zaťaženia. Je to hygienicky nezávadný materiál zabraňujúci množeniu baktérií a nepriťahuje prach spolu s roztočmi. Jeho nevýhodou je, že časom tmavne a stráca lesk, ak sa neošetruje pastovaním alebo voskovaním. Dobre izoluje teplo a zvuk, je odolné voči mechanickému a chemickému poškodeniu.

Kaučukové podlahy sa vyrábajú z prírodného kaučuku. Kaučuk je vlastne guma – ekologická surovina. Má vyššiu odolnosť, pevnosť a rozmerovú stálosť ako PVC a jeho údržba je nenáročná. V porovnaní s laminátom a podlahami z PVC má najdlhšiu životnosť a zároveň má aj najvyššiu cenu. Kaučuk sa dá kombinovať aj s podlahovým kúrením. Predáva sa v rozmanitých farebných a reliéfnych vzoroch.

Napísala Moggy