Odstraňovanie starého náteru z brány

Máte starú kovovú bránu, či bráničku, na ktorej sa už olupuje farba a rozhodli ste sa ju natrieť?

Je jasné, že staré vrstvy farby musíte odstrániť, inak sa vám olúpe aj nový náter. Stará farba sa dá odstrániť rôznymi spôsobmi. Všetky sú dosť prácne a ak sa vám do toho nechce, radšej si kúpte novú bránu alebo si dajte farbu odstrániť niekomu, komu za to zaplatíte.

Ale ak ste aspoň trochu domáci kutil, poradíte si s tým. Spôsobov odstraňovania olupujúcej sa farby je niekoľko: môžete použiť teplovzdušnú pištoľ alebo karbobrúsku, ale najjednoduchšie je použiť odstraňovač starých náterov. Tento prípravok je vhodný najmä vtedy, ak si uzž vaša brána „niečo pamätá“ a celé roky sa na ňu natierali jedna vrstva na druhú a je ich tam už pomerne dosť. V tom prípade by ste sa teplovzdušnou pištoľou alebo karbobrúskou veľmi nadreli, kým by ste docielili hladký povrch.

Odstraňovač starých náterov je hmota, podobná gélu. Nanášajte ju na povrch štetcom a nechajte ju pôsobiť podľa návodu na obale, myslím, že je to 10minút. Čas pôsobenia je potrebné dodržať, pretože práve vtedy sa z farby stane mäkká, tvárna hmota, ktorú odstránite špachtľou. Záleží, ako bola farba predtým nanášaná, podľa toho vám niekedy pôjde odstraňovanie špachtľou ľahko a niektorý úsek si budete musieť „oddrieť“ Ak necháte odstraňovač pôsobiť dlhšie, ako máte, farba vám opäť stvrdne a môžete odstraňovať znovu.

Preto je dôležité dodržať ten čas pôsobenia. Je tiež dôležité, aby ste nepracovali s odstraňovačom na priamom slnku, pretože je to horľavina! Po odstránení starých vrstiev farby bránku odmastíte a môžete smelo natierať.

Napísala Mortysha