Obklady vonkajších obvodových stien
Povrchové úpravy obvodových stien chránia stavbu pre poveternostnými vplyvmi a dotvárajú esteticky výraz objektu. Fasádne obklady by mali mať dobré akustické, konštrukčné, hygienické, aerodynamické, a požiarno-bezpečné vlastnosti Obklady sa na steny nanášajú lepením, kotvením alebo kombinovane.
Obklady fasád sa rozdelujú do niekoľkých skupín podla použitého materiálu.
Drevo – v ponuke je veľké množstvo obkladov z doskového reziva, masívu, ušľachtilého dreva a lisovaného dreva. Kvalitnejšie a odolnejšie sú tvrdé drevá (buk, orech, jaseň, dub,), ale používajú sa aj mäkké drevá( smrek, jedľa, borovica) a polotvrdé(smrekovec).
- Drevo sa ľahko spracúva, dobre sa montuje, je húževnaté a pružné, pri výrobe sú nízke náklady. Na druhej strane drevo zosychá postupom času, napúča vplyvom vlhkosti, má vysoké udržiavacie náklady, je náchylné na napadnutie hmyzom a hubami, a stáva sa nedostatkovým materiálom. Alternatívnou voľbou sú obklady z ušľachtilého a lisovaného dreva – držia stály tvar a objem, sú stálofarebné, ľahko sa udržiavajú a dajú sa píliť aj vŕtať.
- Kameň – na výrobu sa používajú rôzne druhy kameňa s rozdielnou veľkosťou a hrúbkou. Od vlastností kameňa a od estetických požiadaviek záleží, aká bude povrchová úprava plochy kameňa. Úprava je lámaná, plasticky zvýraznená, hrubá, drsná, hladká a leštená. Prírodný kameň má vysokú pevnosť, veľmi malú nasiakavosť, je trvanlivý a mrazuvzdorný. Nevýhodami sú vysoká objemová hmotnosť, nemá takmer žiadne tepelnoizolačné vlastnosti, ťažko sa opracúva a je drahý.
- Keramika – obkladové prvky sú vyrobené zo zmesi ílu, piesku, tavív, farbív a ďalších minerálnych surovín. Obklady zvyšujú odolnosť konštrukcie proti poveternostným vplyvom a mechanickému opotrebovaniu. Sú veľmi odolné voči opotrebeniu, mrazu, kyselinám, sú stálofarebné a ľahko sa udržiavajú. Na fasády sa keramické obklady lepia alebo kotvia. Tiež sa používajú na obkladanie soklov a častí prízemia. Výhodou je možnosť minimalizovať tvarové odchýlky v konštrukcii obvodových stien.
- Silikát – fasádne prvky rôznych farebných odtieňov sú vyrobené z veľmi kvalitného vibrovaného alebo keramického betónu. Sú vysoko kvalitné, majú dlhú životnosť a dobrý vzhľad. V kombinácii s vhodnou tepelnou izoláciou sa fasáda dá využiť aj na zatepľovanie rodinných domov. Vhodné pre rozsiahlejšie stavby sú sklosilikátové platne so vzhľadom lešteného kameňa a vysokou životnosťou.
- Plast – obklady sa vyrábajú z vytvrdeného PVC, polyesterových laminátov vystužených skleným vláknom, alebo polymetylmetakrylátu . Sú veľmi pevné pri malej hmotnosti, majú veľa možností farebných variant povrchu, dobré tepelnoizolačné vlastnosti, vysokú životnosť, výbornú tvarovateľnosť, nenáročná údržba. Je to však horľavý materiál a pri vyšších výkyvoch teploty nemá objemovú stálosť.
- Kov – využíva sa skôr v administratívnych, obchodných a výrobných priestoroch, na stenách rodinných domov len výnimočne. Obklady možno používať na zateplené aj nezateplené obvodové plášte, ako aj dodatočné zateplenie. Rýchlo sa montujú, majú dlhú životnosť, sú stálofarebné, odolávajú kolísaniu teplôt a korózii, ponúkajú rôzne spôsoby riešenia obkladu.
Napísala Moggy