Drevené podlahy a iné prírodné materiály

Drevené podlahy sú oproti lacnejším napodobeninám z laminátu finančne trocha náročnejšie. Treba si však porovnať oba materiály na dotyk a rozhodnúť sa medzi lacným, studeným, ale zato efektným laminátom, alebo teplým drevom. Drevo je materiál príjemný na dotyk, udržiava teplo a tlmí zvuk, nepriťahuje prach, ľahko sa udržiava. Práve preto sú drevene podlahy vhodné najmä do spální a obývacích miestnosti, naopak nehodia sa do predsiení a rušných izieb. Podlahové kúrenie nie je vhodné pre všetky typy podlahových krytín z dreva.

Podlahy sa vyrábajú ako klasické parkety alebo vlysy, veľkoplošné dosky, alebo dielce so zámkovým systémom pre jednoduchú a rýchlu montáž. Väčšina drevín nie je stálofarebná. Vidno to najmä po premiestnení nábytku, kde ostávajú na podlahe obdĺžniky svetlej farby. Najtrvanlivejšie je dubové drevo a niektoré drahé exotické dreviny.

Povrch drevený podláh vyžaduje rôznu úpravu za použitia laku, vosku alebo olejov, v závislosti od namáhania. Podlahy z dreva sú viac či menej náchylné na poškriabanie, preto je vhodné pod nábytok a stoličky dať podložky. Dyhované podlahy sú mimoriadne odolné proti poškriabaniu.

Po čase sa podlaha doškriabe a stratí na kráse. Vtedy ju stačí prebrúsiť a nanovo nalakovať. Navyše tento postup je možné opakovať viac krát, preto sa drevené podlahy označujú aj ako viacgeneračné.

Najnovšou ponukou na našom trhu je podlaha z bambusu. Je veľmi tvrdá, odolná voči zmenám teploty aj vlhkosti a má stály vzhľad.

Korková podlaha sa vyrába z kôry korkového duba, ktorý má vynikajúce tepelnoizolačné a zvukovoizolačné vlastnosti. Je výborná aj pre alergikov, pretože nepriťahuje prach. Korkové podlahy sú odolné proti požiaru a majú tvarovú pamäť(po zaťažení a odľahčení sa vrátia do pôvodného tvaru). Využívajú sa najmä v detských a podkrovných izbách, v miestnostiach s dôrazom kladeným na tepelnú izoláciu, do kúpeľní ako vodeodolný materiál, ktorý sa nešmýka. Korok je aj súčasťou drahých podláh z iných materiálov. Tenká vrstva korku zabezpečuje mäkkosť a pružnosť, a zároveň sú využité jeho tepelnoizolačné a zvukovoizolačné vlastnosti. V ponuke je široká škála farieb a vzorov, imitácie iných materiálov.

Koberce sú skôr doplnkom k podlahám. Majú mäkký a tichý došľap, tlmia hluk. Kvalitnejšie koberce s hustým vlasom sa vyznačujú nízkym oderom. Nie sú však vhodné pre alergikov, pretože zachytávajú prach a roztoče.

Koberce sú výborným dekoratívnym a funkčným doplnkom. Používajú sa aj na očistenie obuvi ako rohože, v izbách otepľujú a zjemňujú došľap na studenej a tvrdej dlažbe.

Napísala Moggy