Ako zväčšiť priestor v kuchyni

Kuchyňa býva pokladaná za srdce každého domu či bytu. Dochádza v nej štatisticky k najčastejším stretnutiam členov rodiny. A nielen pri dobrom jedle a pití, hoci to je, samozrejme, najčastejší dôvod. Keďže je tu teda taká veľká „premávka“, môže sa pre vás hlavne malá kuchyňa stať ľahko problémom číslo jeden. A ruku na srdce, veľké kuchyne hlavne v bytoch nepatria medzi slovenský štandard. Našťastie aj v tomto prípade existujú spôsoby, ako celú vec vyriešiť. A pri troche kreativity sa tak aj „pidi“ kuchynka môže stať príjemným a útulným miestom pre rodinné rendezvous.

Netrvajte na masívnom nábytku

Pri kúpe nábytku pre rodinu máme tendenciu voliť skôr robustné, trvanlivé kúsky, ktoré majú vyššie šance odolať „ničivým“ vonkajším vplyvom. Teda rôznym úderom, škrabancom, rozliatiam, horúcim predmetom či praobyčajným dôsledkom detskej neposednosti. Veľkou nevýhodou tohto typu nábytku je však jeho objemnosť. Inými slovami, je síce trvácny, húževnatý a nepoddajný, ale zaberie vám už v aj tak malej kuchyni príliš veľa priestoru. Skúste sa preto radšej poobzerať po subtílnejších kúskoch, ktorých je na trhu dostatok. Takouto minimalizáciou objemu pomôžete vytvoriť väčší priestor tak vizuálne, ako aj reálne.

Trendom sú poličky

Pomerne veľa priestoru v kuchyni niekedy zaberajú skrinky nad kuchynskou linkou. Výborným a dnes aj čoraz populárnejším riešením je nahrádzanie týchto objemných kusov nábytku prehľadnými poličkami umiestnenými na stene nad drezom a pracovnou plochou, ale aj na iných vhodných stenách. Hlavne, aby ste mali všetko po ruke a zaberalo to čo najmenej priestoru. Nie je to samozrejme jediné možné riešenie, ale ak sa preň rozhodnete, môžete si byť istí, že váš priestor v kuchyni sa rozšíri.

Variabilite sa medze nekladú

Niektoré činnosti, obzvlášť príprava zložitejších jedál si vyžadujú hlavne dosť pracovných a odkladacích plôch. To však v prípade, že máte malú kuchyňu, nie je možné zabezpečiť. Alebo žeby áno? Určite áno! Na všetko dnes existujú riešenia. Či už tie, ktoré nájdete priamo v nábytkárskych obchodoch, alebo také, ktoré si môžete dať vyrobiť na mieru. Alebo pri troche šikovnosti a kreativity dokonca vyrobíte sami. O akých riešeniach hovoríme? Stôl, či pracovný pult sa dajú kúpiť či vyrobiť aj tak, aby sa dali v prípade potreby rozkladať, skladať, zväčšovať, zmenšovať. Variabilitu poskytujú napríklad aj skladacie stoličky, ktoré môžu na svoje použitie čakať na mieste, kde budú čo najmenej zavadzať. Skrátka a dobre, kuchyňu si pokiaľ možno zariaďte všetkým, čo sa dá rôzne a podľa potreby „formovať“.

Všetko nech má svoje miesto

Pri projektovaní interiéru malej kuchyne by ste mali mať na pamäti, že všetko v nej musí mať svoje miesto a odkladacie priestory musia byť využité na maximum. Týmto sa vraciame k predošlému bodu. Časti nábytku, ako je napríklad stôl či pracovný ostrov by mali byť pokiaľ možno multifunkčné. Čiže poskytovať dostatok efektívne využitého priestoru na odkladanie všakovakého kuchynského náradia s možnosťou poskytnutia dostatku priestoru na vašu prácu. S jasným a čistým pracovným priestorom ide aj práca v malej kuchyni lepšie od ruky. A navyše, keď má každá položka z vášho inventára svoj jasný domov, celá kuchyňa potom pôsobí čisto a sviežo.

Nevynechajte efektné a efektívne osvetlenie

Nezabúdajte ani na správne osvetlenie. Nielen kvôli atmosfére, ale aj pre vytvorenie ilúzie priestoru. Nejasné a pritlmené svetlá urobia vašu kuchyňu menšou než v skutočnosti je. Ani jedno centrálne osvetlenie neurobí žiadnu parádu. Nemusíte ho však odstraňovať, nechajte ho pekne na svojom mieste. Čo vám veľmi pomôže zväčšiť priestor a takisto aj zefektívniť prácu a urobiť z vašej kuchyne príjemné miestečko na posedenie je inštalácia bodového osvetlenia. Nainštalujte si nad jedálenský stôl, nad drez, šporák, alebo aj nad poličky s riadmi svietidlá s bodovými reflektormi. A najlepšie s takými, ktoré môžete v prípade potreby otáčať vždy práve žiadaným smerom. Vaša kuchyňa sa tak stane príjemnejším a útulnejším miestom pri vychutnávaní kávy či dobrej večere. A pracovať sa vám v nej bude ešte lepšie.

RT