Ako si vybrať plávajúcu podlahu

V panelových domoch a starých bytovkách nie je veľa možností. Na kvalitnú vrstvu podlahovej konštrukcie nezostáva dostatočná výška. Limitované je tiež osadenie dverí. Určite si pred rekonštrukciou podlahy nemontujte nové dvere. Môže sa stať, že ich budete musieť dodatočne zarezávať. Komplikované by to bolo hlavne so vstupnými bezpečnostnými dverami. Na výber je teda linoleum, koberec, keramická dlažba, alebo plávajúca podlaha drevená, či laminátová. Posledná voľba je vo všeobecnosti najvhodnejšia, pretože v byte sa tým zníži prašnosť a zabezpečí estetický vzhľad.

Investícia do podlahy nie je sezónna záležitosť. Pri rozhodovaní by sa do jednej misky váh mala posadiť kvalita a do druhej estetická stránka. Súčasné trendy sa jednoznačne prikláňajú na stranu prírody. Či už ide o klasickú alebo exotickú drevinu, svojím dezénom dokáže vytvoriť súlad s akýmkoľvek štýlom. Dnešné moderné podlahy nielen dobre vyzerajú a ľahko sa udržiavajú, ale sú aj omnoho odolnejšie. Aj keď ide o drevo či laminát. Vďaka pestrej ponuke dezénov a farebných odtieňov si tento materiál stále udržiava stabilné miesto.

Na prvý pohľad sú dekory laminátových parkiet imitujúce drevo na nerozoznanie od drevených podláh. Vrstva dekoračného papiera krycej vrstvy tejto podlahy môže imitovať okrem tradičných drevín aj exotické dreviny.

Laminátová podlaha je cenovo dostupnejším kompromisom drevenej podlahy. Ponuka je veľmi bohatá a škála dekorov a farebných odtieňov prakticky nevyčerpateľná. Pri rozhodovaní pamätajte, že od farby podlahovej krytiny bude závisieť optická citlivosť na nečistoty. Z hľadiska ošetrovania sú extrémne bledé alebo tmavé povrchy najchúlostivejšie. Ak ste sa rozhodli pre podlahu z prírodného materiálu, musíte rátať s tým, že drevina vekom zmení svoj odtieň. Do menšej obytnej plochy, ktorú potrebujete opticky zväčšiť, si vyberte svetlejšie alebo neutrálne tóny. Na vytvorenie príjemnej a útulnej atmosféry zvoľte tmavší odtieň.