Ako sa starať o plávajúcu podlahu

Pred samotným kladením plávajúcej podlahy by mali byť steny a strop izby už omaľované. Ušetrí sa tak zbytočné upratovanie. Taktiež všetky stavebné úpravy musia byť ukončené. Podlaha sa jednoducho kladie na úplný záver rekonštrukcie bytu. Je všeobecným pravidlom, že lamely plávajúcej podlahy smerujú od vchodových dverí k oknu izby. Medzi stenou a podlahou musí byť dodržaná medzera, tzv. dilatačná špára. Pri prekážke (napr. rúry kúrenia) je potrebné vytvoriť dostatočný, ale nie veľký otvor v podlahe, aby bolo možné lamelu zasunúť až za prekážku a okolo rúry nasadiť krytku, ktorá zamaskuje výrez. Pri inštalácii bočných líšt sa pred navŕtaním uistite, či v mieste vŕtania nie je elektrické vedenie. Spoje líšt je dobré prekryť tónovaným tmelom, alebo špeciálnymi krytkami. Všetky uhly je dôležité rezať na uhlovej okružnej píle. Lišty, ktoré dosahujú k drevenej zárubni, sa inštalujú až po osadení zárubní. Nechajte si preto v rezerve dostatočnú dĺžku lišty.

V miestnosti s plávajúcou podlahou je citeľne nižšia prašnosť a dojem z izby je veľmi pôsobivý. Aby to tak ostalo čo najdlhšie, je potrebné sa o plávajúcu podlahu patrične starať. Údržba nie je náročná, mali by ste ju bez problémov zvládnuť sami. Na bežné ošetrovanie stačí vysávač, alebo metla. Dôležité je, aby bola podlaha vždy čistá, pretože aj malé nečistoty môžu vplyvom chodenia spôsobiť ryhy. Taktiež sa odporúča podlepiť nohy nábytku filcovými podložkami.

Nechodievajte po drevenej podlahe s kovovými podpätkami. Používajte zvlhčovač vzduchu, ak relatívna vlhkosť vzduchu v zimnom období vo vykúrenej miestnosti klesne pod 50%. To platí len pre drevenú podlahu. Ošetrujte podlahu aspoň dva krát do roka čistiacim prostriedkom s ochranným filmom (napr. Diava parket), ktorý zabezpečí lesk, uľahčí následné čistenie, a zvýši odolnosť voči poškrabaniu podlahy.