Laminátové podlahy

Obľúbenou a vyhľadávanou alternatívou drevených podláh sú laminátové krytiny. Podstatným dôvodom je cena. Patria k finančne dostupným a ľahko kombinovateľným podlahovým krytinám. Pri výbere môžete popustiť uzdu fantázii a vytvoriť nezabudnuteľné a originálne variácie.

Sú zhotovované najnovšími technológiami, ktoré im dodávajú skvelé úžitkové a estetické vlastnosti. Vyberať môžete z pestrej palety farebných odtieňov a nápaditých vzorov. Najčastejšie povrch laminátu pripomína drevo, mramor alebo kameň. Zákazníci oceňujú vysoký stupeň farebnej stálosti a tvrdosti. Vlastnosti laminátovej podlahy ju predurčujú na uloženie do intenzívne využívaných miestností. Ak sa rozhodnete pre využite laminátových podláh pre komerčné účely, voľte priemyselné laminátové podlahy. Sú prispôsobené veľkej záťaži a nemusíte sa báť poškodenia. Pri bežných domácich podlahách sa predpokladá dostatočná tlaková odolnosť. Nemusíte sa báť zaťaženia ťažkého nábytku ani výraznejšieho mechanického poškodenia. Pozitívom je maximálne jednoduchá údržba. Vystačíte si s vlhkou handrou a špeciálnymi čistiacimi prostriedkami. Laminátové podlahy sú vhodné do miestností, kde sa zdržiavajú alergici.

Pri laminátových podlahách sa nepredpokladá nutnosť žiadnej ďalšej dodatočnej povrchovej úpravy. Prípadné poškodenie možno ľahko odstrániť ľahkým zbrúsením alebo výmenou.

Podlahy z laminátu sa dodávajú v dvoch vyhotoveniach, ktoré určujú spôsob spojenia pri pokladaní. Môže ním byť zámok alebo pero – drážka. V drvivej väčšine prípadov sú vyrábané z drevených materiálov. Skladajú sa z niekoľkých vrstiev, pričom základným materiálom sú drevené vlákna v lisovanej podobe. Hrúbka sa pohybuje od štyroch do ôsmich milimetrov.

Lacná, dostupná v širokom sortimente, odolná voči vode a tlaku, prispôsobivá – slová, ktoré charakterizujú laminátovú krytinu. K objektívnosti celkového pohľadu na laminát je nutné dodať, že problémom býva vlhkosť v miestnosti. Materiály, z ktorých je podlaha vyrobená nie sú schopné odolávať neprimeranej vlhkosti. V porovnaní s drevenou podlahou sa vyznačuje nižšími tepelnými a zvukovo-izolačnými vlastnosťami.