Pravidlá pre zariadenie miestnosti

Kúpili ste nový byt alebo dom? Chystáte sa do plánovania interiéru a nakupovania nábytku? Gratulujeme. Čakajú vás príjemné chvíle organizovania bezpečného a útulného domova. Vo vypätých situáciách pochádzajúcich z nedostatočných vedomostí alebo skúseností, sa zíde zopár tipov pre zariaďovanie príbytku. Jednoduché rady vám pomôžu predísť zbytočným problémom a starostiam.

Dôkladné meranie všetkých častí je základ! Pre voľbu je rozmer jedným z rozhodujúcich kritérií. Ideálne je využívať služby zvinovacieho metra. Na hrubé meranie vám postačia vlastné kroky. Tento spôsob je rýchly, ale jeho výsledky len orientačné. Čo treba zmerať? Dôležité je zaznamenanie rozmerov chodieb, schodísk, šírok dverí vedúcich do priestoru. Práve dvere bývajú častým problémom pri voľbe nábytku do interiéru.

Matematika zohráva pri zariaďovaní primárnu úlohu. Zohľadňujte výšku, hĺbku a šírku predmetov a ich celkový objem. Vizuálna predstava tohto parametra je významne nápomocná pri zariaďovaní a voľbe nábytku rozličných mier.

Okrem rozmerových parametrov je pri výbere nábytku dôležité rozmiestnenie nábytku. Jednotlivé kusy by mali vytvárať harmonickú kompozíciu. Prispôsobujte rozmery nábytku parametrom miestnosti. Miestnosť nesmie pôsobiť preplnene, ani prázdne. Voľte zlatú strednú cestu. Nepreháňajte ani nešetrite!

Jednotlivé kusy nábytku a zariadenia spolu vytvárajú v ideálnom prípade celok. Snažte sa vytvoriť symetrickú alebo asymetrickú rovnováhu, prípadne ich vzájomne skombinovať. Symetria pôsobí pokojne, asymetria dodáva interiéru nádych vzrušenia a dobrodružstva. Je na vás, čo uprednostňujete.

Farby, farby a ešte raz farby, ktorých význam v interiérovom dizajne neustále narastá, majú svoje opodstatnenie. Pozrite sa na miestnosť s láskou tak, ako sa maliar pozerá na svoje dielo. Vďaka správnym trikom priestor opticky zväčšíte, zútulníte alebo vytvoríte hĺbku priestoru.

Veľké miestnosti môžete rozdeliť na zóny podľa funkcií. Takáto miestnosť pôsobí menej formálne ako pri zachovaní vizuálnej celistvosti. Moderným príkladom sú veľké miestnosti, ktoré sú rozdelené na kuchynskú a obývaciu zónu. Nápadité riešenie je navyše maximálne praktické.