Panoramatické fotografie bytov

Fotenie bytu kompaktom je limitované šírkou uhla fotoaparátu. Na zábere sa potom objaví len malý výsek izby a z neho si čitateľ inzerátu jednoducho nemôže spraviť ten správny názor. Na fotografovanie bytov je zvyčajne potrebné použiť širokouhlý objektív. Ak ho nemáte, potom ostáva len vyrobiť a zložiť panoramatickú fotografiu. To znamená, že miestnosť nasnímate niekoľkými zábermi a tie v počítači zložíte do jednej fotografie.

Ak už máte za sebou testy pri akom uhle vyzerá vaša nehnuteľnosť najlepšie, môžete začať fotogrfovať "naozaj". Záber, ktorý chcete nafotiť cvaknite z jedného boku na druhý viacerými zábermi. Alebo zhora dole.

Napríklad takto. V skutočnosti som tých záberov nasnímal 6, ale pre názornosť som vybral len tri. Čím viac objektov sa na záberoch bytu bude prekrývať, tým lepšie býva obrázok zložený. Zábery po nasnímaní pretiahnite…

do programu Microsoft ICE na panoramatické fotografie. On z nich zloží jeden obrázok. Ten môžete orezať, v niektorom programe na úpravu fotografií ho môžete trocha farebne vylepšiť a hotovo.

Fotografia nehnuteľnosti z kompaktného fotoaparátu. Zodpovedá mimoriadne širokouhlému objektívu, aký by ste získali len v prípade, že by ste mali profesionálny zrkadlovku.

Vieme sa iste dohodnúť na tom, že obrázok nie je dokonalý! Ak si ho budete prezerať detailne, budete vidieť, ako program nepresne zlepil niektoré objekty. Nemyslím si, že to prekáža. Komu to vadí, siahne po zložitejšom programe na tvorbu panoramatických fotografií. Tento však je zadarmo a čo je dôležitejšie:

  • výroba tejto panorámy dve minúty
  • prebehla plne automaticky
  • na prilákanie záujemcov o nehnuteľnosť by bola plne dostačujpca
  • určite lepšie prezentuje daný priestor ako fotka z kompaktu.

Bežný kompakt s pomerne širokouhlým objektívom by vám dovolil odfotiť zhruba toto:

Na takom zábere však nehnuteľnosť pôsobí predsa len trocha stiesnene.

Aj pri snímaní nehnuteľnosti môžete voliť rôzne skúšky panorám.

Toto je zložená fotografia z tých fotografií. Pri panoramatických fotografiách treba počítať s tým, že niektoré objekty sú skreslené.

Ukážka inej projekcie rovnakého priestoru. Tu už je vrchná časť záberu deformovaná. Práve preto je vhodné, ak nehnuteľnosť nafotografujete na rôzne spôsoby, aby ste potom mohli prezentovať tú najlepšiu fotografiu bytu, akú budete mať.