Výhodný úver – kde ho vziať?

Výber vhodnej banky a výhodného hypotekárneho úveru.

Podľa posledných informácií pôsobí na slovenskom trhu trinásť subjektov poskytujúcich občanom úvery na bývanie, z toho je desať komerčných bánk a tri stavebné sporiteľne. Údaj sa môže neskôr zmeniť.

Zorientovať sa v stále meniacej sa ponuke je často krát pre bežného laika veľmi náročné, ba priam nemožné. odhliadnuc od toho, že na konzultácie so zástupcami jednotlivých inštitúcií by sme si museli zobrať tak týždeň dovolenky.
Banky majú v ponuke rôzne typy úverov od tzv. klasických hypoték, ku ktorým ako bonus možno získať aj štátny príspevok pre mladých, cez americkú hypotéku až po špeciálne spotrebné úvery zabezpečené nehnuteľnosťou, pri ktorých nie je potrebné dokladovať príjem, prípadne ani účel použitia úveru.

V prvom rade, ešte pred tým než oslovíte najbližšiu pobočku, je potrebné jasne si zadefinovať čo presne chceme prefinancovať, koľko finančných prostriedkov budeme na realizáciu nášho zámeru aspoň zhruba potrebovať a koľko už k dispozícii máme. Vyzbrojení základnými informáciami o sebe môžeme začať našu tour.

Alebo, čo je často krát oveľa efektívnejšie, môžeme navštíviť hypotekárne centrum alebo hypotekárneho makléra, ktorý má podstatne širší prehľad o trhu hypotekárnych úverov. Skúsený maklér ovláda aktuálne produkty bánk, takže klientovi môže ponúknuť kompletný obraz s možnosťami trhu, pričom vysvetlí ich výhody a nevýhody, a tým pomôže klientovi vybrať si najlepší úver.

Ak sa rozhodnete vybavovať si úver sami, začnite v banke, v ktorej máte vedený účet a postupujte podľa bánk, v ktorých momentálne môžete získať nejaké zľavy na poplatkoch.