Stanovenie ceny nehnuteľnosti

Pri predaji domu, alebo bytu je niekedy najväčším problémom správne určenie ceny. Ak stanovíte vyššiu cenu, nehnuteľnosť nepredáte. Ak nižšiu, predáte rýchlo, ale nebudete mať z toho radosť. Dôležité je samozrejme ako rýchlo potrebujete peniaze. Ak vás nič netlačí, môžete žiadať za vašu nehnuteľnosť viac a čakať. Ak však potrebujete peniaze rýchlo, postačí vám aj nižšia cena.

Stanovenie optimálnej ceny nehnuteľnosti závisí od mnohých faktorov. Jedným z nich je pomer ponuky a dopytu vo vašom meste. Ak je ponuka vysoká, ceny idú dole. Ak dopyt prevyšuje ponuku, ceny rastú. Ďalším dôležitým faktorom je lokalita. Ak sa nehnuteľnosť nachádza v centre mesta, bude cena vyššia, ako za porovnateľnú nehnuteľnosť na periférii. Ani občianska vybavenosť, orientácia, stav a dispozičné riešenie nie sú nepodstatné. Takisto vyššiu cenu má byt v tehlovom dome s menej bytmi. Naopak porovnateľný byt vo výškovom panelovom dome, aj keď v lepšej lokalite, má cenu nižšiu.

Jednoznačná metóda ako stanoviť cenu vašej nehnuteľnosti neexistuje. Môžete si porovnať cenu podobných nehnuteľností vo vašom okolí, a podľa toho nastaviť tú svoju. Musíte však porovnať aj ich stav a lokalitu. Ďalšou z možností je dať si vypracovať znalecký posudok. Sú s tým spojené náklady, ale budete vedieť na čom ste. V prípade, že by kupujúci financoval kúpu prostredníctvom hypotekárneho úveru, aj tak by si ho musel dať vypracovať. A banka spravidla vyšší úver, ako je cena na znaleckom posudku, neposkytne.

Môžete si teda vybrať. Stanoviť cenu porovnávaním, alebo pomocou znaleckého posudku. Cenu budete musieť upraviť, ak sa vám dlho nikto na inzerát neozve. Vtedy viete, že cena je nastavená zle. Môžete ešte využiť služby realitnej kancelárie. Vtom prípade za vás cenu stanoví ona a nemusíte si robiť starosti.