Hypotekárne úvery

Peniaze - hypotekárne úveryHypotekárne úvery sú formou bankovej pôžičky, kde ručíte banke nehnuteľnosťou, ktorú máte vo vlastníctve, alebo za vás ručí nehnuteľnosťou tretia osoba, ktorá má vo vlastníctve nehnuteľnosť.

Hypotekárne úvery sa splácajú minimálne štyri roky, najviac však tridsať rokov. Minimálna výška úveru sa zvyčajne pohybuje od 100-tisíc korún.

Horná hranica hypotéky vo väčšine bánk určená nie je, býva obmedzená len hodnotou založenej nehnuteľnosti. Všetky banky poskytujú úvery do 70 percent hodnoty založenej nehnuteľnosti, väčšina však požičia aj viac – možné je aj 100-percentné prefinancovanie nehnuteľnosti. Znamená to, že na pozemok si možno požičať plnú sumu peňazí bez toho, aby ste mali nejaké úspory.

Finančné zadlženie klienta je však v tomto prípade pomerne vysoké, zároveň treba mať aj vysoký príjem. Hypotekárny úver sa oplatí zobrať až pri vyšších sumách, zhruba od 300- až 500-tisíc korún.

Nízke úročenie je totiž pri týchto úveroch vyvážené pomerne vysokými nákladmi na získanie úveru. Úroková sadzba sa v bankách začína od 4,29 percenta ročne, ide však iba o akciovú sadzbu, štandardná sadzba na trhu sa v súčasnosti pohybuje na úrovni šesť až šesť a pol percenta.

Hypotekárny úver je možné v prípade potreby skombinovať s iným typom úveru. Ponuky bánk sú v progresívnom vývoji, je preto dôležité sledovať vždy aktuálny stav v bankovom sektore.