Renovácia okien a dverí podomácky

Viete čo? Aj ženy to dokážu.

Keď kúpite starý dom, je samozrejmé, že všetko v ňom je staré, s tým rátate. A tiež s tým, že budete musieť doň investovať. Ale investície si vyžadujú najskôr životne dôležité veci, ako elektrické rozvody, plnynové kúrenie, prívody a odvody vody, a pod. A zrazu zistíte, že na iné úpravy a opravy vám investície neostali a začnete premýšľať, čo s oknami. Sú síce staré a olúpané, ale nie sú vykrivené, ani vyžraté od kdejakej chrobače a keby sa zrenovovali, mohli by ešte slušne vyzerať, nie? A tak isto dvere, veď krásne dvojkrídlové dvere s maličkými okienkami vám je ľúto vyhodiť, takže si pri trochu fantázie viete predstaviť z nich aj niečo pekné. A tak sa pustíte do toho.

Čo k tomu potrebujete? Nám stačili na to: teplovzdušná pištoľ, vibračná brúska, drevársky tmel, štetce, farby, pekné počasie a chuť do práce. A vážne sme na tom pracovali poväčšine ženy: ja so sestrou a moje dve dcéry. Myslím, že staršia dcéra si bude dlho pri slove dovolenka 2008 spomínať na to množstvo okien a dverí, tá si na nich „mákla“ najviac a šlo jej to najlepšie z nás. Mužov sme zavolali vždy len keď bolo treba zvesiť alebo zavesiť späť okná, inak sme ich nechali pracovať na iných, „chlapských“ prácach. Takže, ako sme postupovali?

Na dvore sme si rozložili staré stoly, na ktoré sme postupne ukladali okná. Začali sme opaľovaním starých náterov, tých tam bolo nespočetne veľa vrstiev. Použili sme teplovzdušnú pištoľ a „špachtľu“. Veľmi skoro prídete sami na to, ako dlho a pod akým sklonom sa má pištoľ prikladať tak, aby ste len odstránili farbu a nespálili drevo. Ak ju necháte dlhšie priloženú, spálite ho a budete ho musieť pretierať viackrát.

Na niektoré okná, ktoré nemali až toľko vrstiev farby, sme nepoužili teplovzdušnú pištoľ, postačila nám vibračná brúska. Super vecička, naozaj. Dá sa ľahko uchopiť do ruky, jednoducho sa na ňu pomocou suchého zipsu pripevní brúsny papier (šmirgeľ- náhradné sa dajú zakúpiť aj samostatne). Hrúbku brúsneho papiera si zvolíte podľa toho, či chcete obrúsiť hrubú vrstvu, alebo už chcete brúsiť na hladko. Súčasťou vibračnej brúsky je aj nádoba na brúsny odpad, ktorá sa tiež veľmi jednoducho vysypáva. Práca s brúskou nie je náročná, ale striedali sme sa pri nej, nakoľko po čase nás z nej boleli ruky.

Zabudla som spomenúť, že sme renovovali 4 dverí (z toho jedny dvojkrídlové) a okná zo siedmych izieb. Okná sú všetky dvojité a niektoré sú dvoj, niektoré trojkrídlové. Naviac majú aj vrchné časti na vetranie samostatne, čiže spolu bolo okenných tablí a rámov na okná po 42 ks, čo sa síce nezdá, ale kto neskúsi, neuverí, koľko to dá námahy.

Po obrúsení vibračnou brúskou sme vytmelili drevárskym tmelom drobné nerovnosti (návod na použitie tmelu je na tégliku). Tmel sme po nanesení urovnali umelými špachličkami, čo bola typicky ženská a precízna práca. Na tmeli je síce napísané, že sa má po stvrdnutí prebrúsiť, ale ak ho pekne uhladíte špachtľou, nie je to potrebné.

No a začali sme nanášať farby. Spočiatku sme nakúpili krásnu snehovobielu ekologickú (vodou riediteľnú) farbu. Ale keď sme zistili, ako sa rýchlo míňa a koľko by nás to stálo použiť ju na všetky vrstvy, rozhodli sme sa na základnú farbu použiť zvyšky farieb, ktorých sme od kamaráta dostali za plnú bedničku. Boli tam rôzne odtiene bielej (nikdy by ma nenapadlo, koľko odtieňov môže mať biela farba). Ale na základnú vrstvu sa dá v pohode použiť dá iná ako snehobiela, takže sme využili všetky podarované biele farby.

Aj napriek tomu sme farbu neustále dokupovali, nakoľko drevo farbu vsakovalo ako špongia. Sestra nás zásobovala novými farbami takmer denne, pretože natieranie sa nám tak zapáčilo, že kým nám natreté okná schli, natierali sme všetko naokolo (plot, bránku a podobne). S predavačkami v obchode s farbami si sestra vytvorila takmer kamarátsky vzťah, ráno ju vítali s kávou a otázkami, aké farby zas ide dokupovať, haha.

No a potom už bolo treba len natierať a natierať, kým okná, dvere a rámy neboli krásne snehobiele. A verte mi, že sú. Aj napriek tomu, že sú natreté už takmer rok. Pred zimou sme ich okolo rámov ešte utesnili silikónom a ušila som medzi dvojité okná vankúšiky, ktoré slúžia nielen na ozdobu, ale zároveň aj tesnia (návod na ich výrobu bez použitia šijacieho stroja popíšem osobitne). A s tesnením aj so vzhľadom okien som spokojná.

Viem, že mi budete oponovať, že určite takéto okná netesnia tak ako plastové, alebo ako Eurookná a taktiež že je s ich renováciou oveľa viac práce. Áno, rozhodne je jednoduchšie dať si vymerať, vyrobiť a namontovať nové plastové, či drevené okná, ale rozhodne je to oveľa väčšia investícia, ako si zrenovovať staré.

Napísala Mortysha