Príprava bytu na prenájom

Ak chcete prenajať svoj byt, najprv by ste si mali ujasniť, či je skutočne váš. Byt v osobnom vlastníctve môžete prenajať bez obmedzenia. Na prenajatie družstevného bytu budete potrebovať povolenie od vedenia družstva. Pokiaľ máte štátny byt, ten prenajať nesmiete.

V prvom ustanovení zmluvy o nájme je obvykle uvedené, kto je majiteľom prenajímaných priestorov, a kto je nájomcom. Pripraviť si treba nadobúdacie doklady, najčastejšie kúpnu zmluvu alebo iné listiny, na základe ktorých sme byt nadobudli.

Pokiaľ budete spolupracovať s realitnou kanceláriou, bude ich chcieť vidieť rovnako ako list vlastníctva, ktorý vám na požiadanie vydajú na katastrálnom úrade.

Skôr ako sa rozhodnete, či zveríte túto úlohu niektorej realitnej kancelárii alebo sa všetko pokúsite zvládnuť sami, vypracujte si dôkladný opis bytu či domu, ktorý chceme prenajať.

Pokiaľ chcete byt inzerovať v tlači, je potrebné informácie čo najviac zostručniť. Do niekoľkých riadkov vtesnajte opis bytu, svoje požiadavky na nájomníkov a vyzdvihnite prednosti prenajímaných priestorov alebo cenu. Medzi základné informácie patrí celková plocha bytu, podlažie, počet spální, či je byt zariadený alebo nie, charakter domu (tehla, panel, činžiak, vila a pod.), spôsob vykurovania. Ďalej sa uvádza, z čoho sú podlahy, či je tam telefónna linka, satelit, či je k dispozícii terasa alebo záhrada, garáž, prípadne aké je parkovanie. Je dobré stručne opísať lokalitu – dobré spojenie MHD, služby na mieste, či je blízko škola alebo škôlka. Byt sa prenajíma zariadený, čiastočne zariadený alebo nezariadený.

Nezariadeným bytom sa väčšinou rozumie to, že jediným nábytkom v byte je kuchynská linka. Na svojom mieste sú pevné súčasti zariadenia, ako stropné svetlá, vodovodné batérie a podobne. Čiastočne zariadený byt má opäť kuchynskú linku, ale tiež napríklad skrine, jedálenský kút alebo postele. Zariadený byt má všetok nábytok, chladničku, mal by mať práčku, skoro štandardom je dnes i umývačka riadu.