Nápady do bytu

Pri zariaďovaní bytu nemáme všetci hneď jasnú predstavu o tom, ako by naše bývanie malo vyzerať. Snažíme sa hľadať rôzne nápady a inšpirácie do bytu. Ak sú nápady do bytu aj pre vás aktuálnou témou, možno vám pomôže tento článok. Pozrime sa na to, kde sa dajú nájsť rôzne inšpirácie a nápady do bytu.

Knihy a časopisy

Bývanie sa stalo v posledných rokoch veľmi dôležitou témou. Aj preto na tému bývania vznikajú stále nové a nové knihy a vychádza čoraz viac časopisov o bývaní. Ak neviete, kde hľadať nápady do bytu, skúste si prelistovať takéto publikácie a tiež rôzne časopisy. Na trhu ich je dnes naozaj neúrekom, takže vyberať si budete mať z čoho.

Internet

Výborným zdrojom nápadov do bytu je aj internet. Či už riešite výber farieb do jednotlivých miestností bytu, alebo vhodný štýl nábytku a doplnkov, na internete nájdete množstvo takýchto nápadov a inšpirácií. Podľa toho, čo konkrétne hľadáte, zadajte do vyhľadávača hľadaný výraz a iste nájdete veľa článkov či obrázkov na danú tému.

Ak napríklad riešite zariadenie kúpeľne, zadajte výraz „nápady do kúpeľne“, pokiaľ chcete deťom vytvoriť krásnu a originálnu detskú izbu, zadajte výraz „nápady do detskej izby“ a podobne.

Ešte viac nápadov a inšpirácií do bytu nájdete na zahraničných stránkach, takže pokiaľ ovládate nejaký cudzí jazyk, využite to. Na zahraničných stránkach často nájdete aj poriadne originálne či vtipné nápady do bytu.

Inšpirácia od známych

Aj vaši známi vám môžu byť inšpiráciou, čo sa týka rôznych nápadov do bytu. Keď ste niekde na návšteve, všímajte si detaily a niečo vám možno padne do oka. Rovnaké alebo aspoň podobné nápady do bytu potom môžete využiť aj vo svojom vlastnom bývaní.

Záhradný architekt

Ak máte rodinný dom alebo aspoň nejakú chatku so záhradou, iste budete chcieť, aby váš dvor a záhrada vyzerali pekne. Mnohí ľudia si dokážu svoju záhradu upraviť sami a sú spokojní. No mnohí na to nemajú čas alebo „nadanie“. Pre takých je určite záchranou záhradný architekt.

Nechajte si záhradu „urobiť na mieru“

Záhradný architekt vám pomôže urobiť vašu záhradu podľa vašich predstáv. Vy si poviete svoje požiadavky – napríklad, že by ste chceli mať na záhrade jazierko, určité typy drevín, skalku, altán a podobne – a záhradný architekt sa bude snažiť vaše predstavy pretaviť do skutočnosti. Samozrejme, s ohľadom na to, aby vaša záhrada bola nielen na oko pekná ale aj funkčná.

Ak nemáte veľa času alebo jednoducho sa vám nechce starať o záhradu, potom sa dajú navrhnúť riešenia, ktoré veľa starostlivosti nevyžadujú. V každom prípade určitá starostlivosť o vašu záhradu bude nutná.

Záhradný architekt zhodnotí aj vlastnosti vašej záhrady – teda, kvalitu pôdy, vlhkosť a ďalšie vlastnosti. Podľa toho sa potom postupuje pri výbere vhodných rastlín, drevín a iných záhradných prvkov.

Ako to v skutočnosti vyzerá?

Ak máte záujem využiť služby záhradného architekta, začať treba tým, že si nájdete na nejakého kontakt. Je dobré, ak máte referencie od známych. Pokiaľ nie, kontakty na jednotlivých odborníkov či firmy nájdete na internete, v telefónnych zoznamoch či v rôznych časopisoch (najmä so zameraním na záhradu či bývanie).

Následne sa so záhradným architektom skontaktujete a dohodnete si stretnutie, kde mu vysvetlíte svoje predstavy. On vám zväčša vypracuje návrh riešenia záhrady. Ak sa vám navrhnuté riešenie bude páčiť, môže sa začať s realizáciou. Pokiaľ budete mať výhrady, preberiete ich s architektom a budú sa hľadať riešenia.

Koľko to stojí?

Ceny záhradných architektov bývajú rôzne v závislosti od množstva vecí. Okrem iného v tomto smere hrá rolu rozloha záhrady ako aj to, či máte záujem len o nezáväzné poradenstvo záhradného architekta bez vypracovania návrhu záhrady alebo aj s návrhom, či chcete aj samotnú realizáciu návrhu a podobne. Zväčša však po zadaní vašich požiadaviek vám záhradný architekt je schopný povedať predbežnú cenu jeho služieb.

Prerobenie bytu

Prerobenie bytu bude asi stále aktuálnou témou. Veď neustále treba niečo prerábať, rekonštruovať alebo len tak meniť. Prerobenie bytu je však pre „neodborníkov“ závažná vec a spravidla na to treba schopných ľudí.

Prerobenie bytu svojpomocne alebo cez firmu?

Ak neplánujete nejaké rozsiahle prerobenie bytu, iste sa niečo dá zvládnuť aj svojpomocne. O to viac, pokiaľ je človek zbehlý v stavebníctve či podobných oblastiach. Avšak často si ľudia na prerobenie bytu musia niekoho zavolať. Nemusia to byť hneď odborníci, neraz si pomáhajú pri prerábkach bytu známi. Keď sa už však jedná o veľké prerobenie bytu, alebo jednoducho chcete mať istotu, že váš byt bude v rukách odborníkov, radšej sa obráťte na kvalitnú stavebnú firmu.

Kde hľadať firmu na prerobenie bytu?

Firmu na prerobenie bytu možno nájsť rôznymi spôsobmi. Ideálne je, ak máte referencie od vašich známych. Dnes je na trhu veľa stavebných firiem, ktoré sa zameriavajú na prerobenie bytu, no ani zďaleka nie všetky sú kvalitné a spoľahlivé.

Dajte si preto na výbere vhodnej firmy záležať a neunáhlite sa. Radšej si vyberte niekoľko kandidátov a pozisťujte si o nich čo najviac – či už od ľudí, ktorých poznáte alebo na internete. Práve na internete (v rôznych internetových diskusiách) si ľudia vymieňajú skúsenosti s jednotlivými stavebnými firmami, takže aj to môžu byť dobré referencie pre vás.

Koľko to stojí?

Cena za prerobenie bytu sa nedá nejako všeobecne stanoviť, pretože je to veľmi individuálna záležitosť. Samozrejme, menšie prerábky stoja spravidla menej ako prerobenie celého bytu. Taktiež závisí od toho, či a do akej miery bude vašu prerábku realizovať stavebná firma, alebo to z veľkej časti zvládnete sami, prípadne s pomocou známych.

Stavebné firmy si tiež účtujú rozličné sumy za prerábanie bytov, takže si treba tieto veci vopred pozisťovať. Niekedy cenové rozdiely môžu predstavovať pomerne vysoké sumy.

Ako znížiť vlhkosť v byte

Vlhkosť v byte je problémom veľkého percenta bytov. Tento problém netreba brať na ľahkú váhu, pretože nadmerná vlhkosť v byte vedie často k objaveniu sa plesní, či už na stenách alebo na nábytku.

Viete, ako sa dá znížiť vlhkosť v byte? V prvom rade je treba vedieť, aká je asi primeraná vlhkosť vzduchu v interiéri. Tá by mala byť niekde v rozmedzí 45-55%. Možno vás napadne, ako vlastne zistíte, aká je v danej miestnosti vlhkosť vzduchu. Na tento účel slúžia vlhkomery, ktoré sa dajú bežne kúpiť. Ich cena začína zhruba na 15-20 Eurách.

Vetranie

Vlhkosť v byte vzniká prítomnosťou ľudí, varením, sprchovaním a inými bežnými činnosťami. Jednoduchým no účinným spôsobom, ako predísť hromadeniu vlhkosti v byte, je pravidelné vetranie. Niektorí ľudia vetranie zanedbávajú najmä v zimných mesiacoch, pretože nechcú zbytočne plytvať teplom. To je však nesprávne. V zime stačí na vyvetranie pár minút a účel to splní.

Pravidelné vetranie pomôže predísť nadmernej vlhkosti v byte a s tým spojenými problémami (najmä plesňami).

Digestor

Pri varení je užitočným pomocníkom digestor, ktorý bráni pare vznikajúcej pri varení, hromadiť sa v byte.

Prístroje

Ak bežné opatrenia, teda pravidelné vetranie a odsávanie pary pri varení, nestačia na zníženie vlhkosti v byte, na rad prichádzajú špeciálne prístroje. Ide o takzvané odvlhčovače, ktoré na rozdiel od zvlhčovačov, „pohlcujú“ vlhkosť v byte. Na trhu je veľa druhov týchto prístrojov. S výberom vám iste poradia priamo v predajni.

Najlacnejšie sú odvlhčovače na tablety. Tie sa ale hodia skôr do malých priestorov. Účinnejšie, zároveň však aj drahšie, sú potom elektrické odlvhčovače. Lacnejšie modely takýchto strojov stoja okolo 200 Eur.