Hľadáte podnájom? Vyhýbajte sa podozrivým ponukám
Predtým, ako si nasťahujete všetky svoje veci do vášho nového dočasného príbytku, vyberte si ho dôkladne a s rozumom. Nie je nič horšie ako ocitnúť sa v roli nespokojného, v horšom prípade dokonca podvedeného podnájomníka. Na čo všetko teda treba myslieť a na čo si dať pozor?
Čo je na papieri, to je dané
Asi najdôležitejším a najjasnejším pravidlom je nikdy sa nesťahovať do podnájmu bez podpísanej zmluvy. V žiadnom prípade nesúhlaste s dohodou na dobré slovo. Majiteľ, nech sa vám zdá akokoľvek milý, vás môže zo dňa na deň z bytu vyhodiť. Neboli by ste prvý, ani posledný.O tom, že sa v takomto prípade nemáte možnosť účinne a legálne brániť, sa snáď zmieňovať ani netreba.
A keďže zákon schválnosti funguje dokonale, váš prešpekulovaný a všetkými masťami mazaný prenajímateľ sa celkom určite rozhodne vymeniť vás za „lepšiu partiu“ práve v období pre vás maximálne nevhodnom. Predpokladajme, že sa medzi nami nachádza len málo takých masochistov a dobrodruhov v jednom, ktorým bude robiť potešenie zháňať narýchlo ubytovanie uprostred skúškového obdobia alebo týždeň pred pôrodom…
Zisťujte reálnu, nie nominálnu cenu podnájmu
Cena podnájmu na internetových stránkach vyzerá na prvý pohľad veľmi lákavo a vy sa už začínate tešiť, na akú dobrú ponuku ste natrafili…Vaša radosť však nebude trvať dlho, keď zistíte, že v cene nie sú zahrnuté poplatky za energie, internet, odvoz komunálneho odpadu a iné „drobnosti“, ktoré dokážu pôvodnú atraktívnu ponuku predražiť niekedy aj do celkom neprijateľných čísel.
Ďalšou dôležitou radou preto je – zistite si skutočnú cenu podnájmu so všetkým, čo k tomu patrí. Pýtajte sa na všetko najlepšie hneď pri prvom telefonickom či e-mailovom kontakte s inzerujúcim prenajímateľom. Predídete tak zbytočnému behaniu za ponukami, ktoré sú pre vás tak či tak cenovo nedostupné.
Aj tu platí – čo je lacné, nie je vzácne!
Dajte si pozor na byty, ktoré sú v ponuke aj niekoľko mesiacov – síce za nižšiu sumu, ale stále prázdne… Nie je to zvláštne? Dobré ponuky sa rozchytajú v priebehu pár dní, takže v tom musí byť nejaký háčik!
Samozrejme, že to nie je neprelomiteľné pravidlo, ale vo väčšine prípadov sú takéto byty skutočne vo viacerých parametroch nevyhovujúce. Takže ak máte na výber, reagujte radšej na iné ponuky. Nebudete tak strácať ani čas, ani nervy – a tie si treba v dnešnej dobe šetriť na podstatnejšie veci.
Pokiaľ ste však rodený vyjednávač, je to vaša šanca! V závislosti od vašej obchodníckej šikovnosti sa vám môže podariť „vyhandlovať“ celkom zaujímavú konečnú cenu. Pre majiteľa je totiž každý mesiac, počas ktorého nemá platiaceho podnájomníka, stratový.
Ujasnite si všetko hneď na začiatku
Pri hľadaní sa vypláca nezaspávať na ružiach, ale reagovať rýchlo a flexibilne. Výhodné ponuky dobrých prenájmov miznú rýchlosťou blesku, preto sa môže stať, že keď zaváhate, byt vám vyfúkne niekto iný, rýchlejší. A to predsa nechcete, nie?
Pokiaľ sa vám nejaká ponuka zapáči, informujte sa na ňu najskôr telefonicky alebo e-mailom, zároveň poproste majiteľa o fotografie ponúkaného bytu (to by nemal byť pre neho problém). Ak sa tejto obligátnosti vyhýba, mal by to byť pre vás signál, že niečo tu nehrá!
V prípade, že všetko vyzerá sľubne a po úvodnom „filtrovaní“ ponúk sa jedna z nich črtá ako vyhovujúca, nič vám nebráni v tom, aby ste si dohodli stretnutie a obhliadku bytu. Tak najlepšie zistíte, či telefonicky popisovaný stav bytu a ostatné náležitosti zodpovedajú skutočnosti. Ak nie, potom rýchlo preč odtiaľ!
Pretože ak je majiteľ schopný zavádzať o technickom stave bytu a meniť uvedené podmienky, prípadne sumu ešte pred podpísaním zmluvy, ide o typ špekulanta, ktorý sa z vás bude snažiť vyťažiť čo najviac peňazí a v budúcnosti by vám mohol pripraviť veľa nemilých prekvapení. Ktovie, o čom všetkom vám nepovedal…
Radšej vrana k vrane, ako hrana k hrane…
Ak hľadáte spolubývanie, nezabudnite sa informovať, koľko a akí ľudia budú bývať v podnájme. Človek pracujúci na zmeny má predsa len iné potreby ako nevybúrení študenti…
A aj keď to môžu byť inak fajn ľudia, v prípade nedostatku spánku a rozličného pohľadu na život to fungovať nebude. Zistiť výskyt štvornohých miláčikov v potenciálnom podnájme ešte pred nasťahovaním tiež nie je na škodu.
Hlavne ak máte alergiu na mačaciu srsť alebo panický strach z plazov a vedľa v izbe bývajú ich zarytí milovníci. Aj dnes síce platí, že „dobrých ľudí sa všade zmestí“, ale… Predsa len istejšie je, keď si k tomu dopíšete aj prídavok o tom, že „aj dobré prasiatka sa musia znášať, ak majú zdieľať jeden válov“.
Bývanie s majiteľom?
A ešte jedna dôležitá rada na záver. Dvakrát si premyslite, či pôjdete bývať do podnájmu, v ktorom býva aj majiteľ. Občas to funguje, ale… Skúsenosti ľudí svedčia skôr o opaku.
Čo keď budete bývať so zvedavou staršou pani, ktorá vám bude prenajatú časť nehnuteľnosti pravidelne bez opýtania kontrolovať? Alebo vás bude v najnevhodnejších chvíľach prosiť o „desať minútok“ na preloženie debničiek s ovocím v pivnici či presun práve vyprášených kobercov na svoje miesto?
Asi najhorším variantom, ktorý sa vám môže stať je, že osamelý dôchodca-majiteľ vás bude po večeroch trápiť so svojimi ťažkosťami, chorobami a spomienkami na detstvo a mladé letá.
Treba si uvedomiť, že pravdepodobnosť takéhoto scenára je pomerne vysoká – viac ako 80 percent podnájmov s prítomnosťou majiteľa totiž predstavujú ponuky dôchodcov, ktorí by si inak sami neboli schopní zaplatiť réžiu vo svojich domoch či bytoch.
Týmto nikoho nechceme odrádzať od tejto formy bývania, konieckoncov, má aj svoje pozitíva. V prípade, že vám prítomnosť majiteľa neprekáža, dohodnite si však aspoň podmienky spolužitia a na ich dodržiavaní trvajte. Máte predsa právo na súkromie. A to aj v podnájme…
TEY
Pozrite si aj, čo všetko by mala obsahovať nájomná zmluva:
- informácie o podnájomníkovi a prenajímateľovi (meno, priezvisko, adresa trvalého pobytu, rodné číslo alebo dátum narodenia),
- adresa, ulica a číslo domu, číslo bytu, poschodie, výmera bytu, ktorý sa prenajíma
- rozsah nájmu- celý byt alebo len časť,
- presné podmienky prenájmu,
- popísané poškodenia v byte,
- zmluva by mala mať aj tzv. predávací protokol, kde je uvedený zoznam nábytku, poškodenia, pri drahších spotrebičoch nie je na škodu aj ich značka a typ,
- presnú sumu za ubytovanie, vrátane rozpočítania na základné nájomné plus poplatky (energie, odvoz odpadu, internet a pod.)
- výšku vratnej kaucie,
- spôsob platby nájomného, termín splatnosti, sankcie za omeškanie platby,
- výpovedná lehota,
- doba trvania nájmu- zmluva na dobu určitú alebo neurčitú,
- počet osôb v podnájme,
- hodnoty meračov pred nasťahovaním,
- klauzuly upravujúce vyrovnávanie nedoplatkov a preplatkov na energiách vrátane termínov, dokedy ich treba vyrovnať
- v zmluve by mal byť zakotvený aj nárok nahliadnuť do vyúčtovaní, týkajúcich sa bežných poplatkov za užívanie bytu (hlavne za vodu, plyn, elektrickú energiu, dodávku tepla)
- veľmi dobré je ošetriť aj priebežnú kontrolu bytu prenajímateľom – mala by byť vopred ohlásená a majiteľ by mal do bytu vstupovať až po vašom súhlase a dohode s vami (vy sa, naopak, zaviažete umožniť mu skontrolovať byt napríklad raz za pol roka).