Ako zariadiť malý byt

Napriek tomu, že je váš byt malý, existuje viacero trikov ako sa s dispozičným priestorom pohrať, zefektívniť každé voľné miesto a zároveň cítiť sa vo svojom hniezdočku útulne.

Prvým základným pravidlom malých priestorov sú svetlé farby. Dizajnéri vo všeobecnosti neodporúčajú priamo bielu farbu, avšak vyberať treba jednoznačne svetlé odtiene. Ideálne (aj zo psychologického hľadiska) sú jemné odtiene pomarančovej, žltej alebo broskyňovej farby, pričom sa vôbec nemusíte obmedzovať jedným odtieňom. Práve naopak. Kombinácia jednotlivých príbuzných farieb, pokiaľ je správne rozvrhnutá, dokáže opticky zväčšiť priestor a zatraktívniť tak celý byt.

V svetlom ladení by mali byť aj podlahy, nábytok a kuchynská linka.

Ďalším dôležitým prvkom sú zrkadlá, a to predovšetkým v užších častiach bytu, napríklad predsiene, či chodby. Zrkadlami nešetrite ani v hlavných priestoroch.

Pokiaľ je to možné, zadovážte si vyššie postele, asi do výšky jedného metra. Pod posteľou môžete potom urobiť úložný priestor. Zaujímavou výzvou by mohlo byť spanie aj pod stropom, čím získate v miestnosti viac priestoru. Posteľ môžete umiestniť do vybudovaného výklenku, priestor oddeliť napríklad drevenými žalúziami, aby vás nič nerušilo.

V malom byte treba dobre využiť každý kúsok miesta, plochu stien aj stropov. Veľmi praktické je zníženie stropu na účely odkladacích priestorov pre sezónne veci. Nad dvere zase môžete umiestniť police alebo skrinky. V kuchyni si môžete dať urobiť výsuvnú pracovnú dosku ako prídavný pracovný priestor. Steny využite na rôzne poličky, vešiačiky, skrinky. Čím viac vyplnený priestor, tým viac útulnosti. Ale ako vo všetkom, s mierou a citom.